Ultimatum om bensinpriset
2026 04 28
Priserna på bensin och diesel har ökat snabbt efter att kriget i Iran bröt ut.
Strax innan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran och Hormuzsundet därefter stängde låg bensinpriset på omkring 15 kronor per liter.
Idag är prislappen över 19 kronor litern på många stationer och frågan kan bli en het potatis inför det stundande riksdagsvalet.
I den frågan har Miljöpartiet sin ställning klar.
Höjd drivmedelsskatt är ett absolut krav om det ska bli en rödgrön regering efter valet, rapporterar TV4.
– För att det här ska funka måste nästa regering lyssna på oss och det vet de andra partierna. Om de inte har några andra smarta lösningar så behöver de ju det för att vi ska klara att få ned utsläppen i Sverige och se till att svenska hushåll inte sitter fast i en bensinpopulism, säger partiets språkrör Daniel Helldén till tv-kanalen.
Föreslår annat stöd
Miljöpartiet har röstat nej till de skattesänkningar på bensin och diesel som regeringen och Sverigedemokraterna gått fram med. Detsamma skedde då reduktionsplikten sänktes.
Argumentet är att Tidöpartierna istället “eldar på krisen” genom att öka beroendet av fossila bränslen.
Det MP förespråkar är ett annat stöd till hushållen. Exempelvis transportstöd på 2 900 kronor per år för den som bor på landsbygden och en premie på elbilar som med den skulle kunna leasas för 1 500 kronor i månaden.
– Om vi har stöd som gör att man känner att elbilen är ett bra alternativ ekonomiskt, vilket det är med vår politik, då kommer man att gå över till elbil. Dessutom så vet man att sådana här kriser när priserna går upp, så är man då vaccinerad mot det, säger Daniel Helldén.
LÄS MER: Handelsbanken: det händer nu med svensk ekonomi
S krävde sänkt skatt
Från och med fredag 1 maj sänks bränsleskatten. Det handlar om en skattesänkning till EU:s miniminivå för att motverka stigande drivmedelspriser.
Sänkningen gör att den som kör 900 mil med bensinbil per år sparar 230 kronor och den som kör 1 400 mil per år med dieselbil sparar 120 kronor.
– Det som sker i Mellanöstern och omvärlden sätter Sveriges ekonomi på prov, har statsminister Ulf Kristersson (M) sagt till SVT.
I mars krävde Socialdemokraterna just att bränsleskatten tillfälligt skulle sänkas på grund av konsekvenserna av kriget i Iran.
– Bensinen och dieseln måste bli billigare. Vi måste se till att folk har råd att köra sin bil, sade Magdalena Andersson (S) då.
LÄS MER: Här behövs mer personal – nästan 40 000 kronor i lön
Foto: Circle K
Text: Redaktionen


