26 april 2026

Trump evakueras – se videon här

2026 04 26

Donald Trump har evakuerats under en stor middag i USA.

Vita husets presskår samlades under natten till en årlig middag.

Men tillställningen fick ett abrupt slut när skottlossning utbröt och den amerikanske presidenten evakuerades från byggnaden, rapporterar flera internationella medier.

Klicka på länken längst ner i artikeln för att se när gärningsmannen rusar till angrepp.

Gärningsmannen som öppnade eld i lokalen är gripen och hålls nu i förvar.

– Preliminär information. Vi tror att han var gäst här på hotellet, säger Jeffery Carroll, polischef i Washington DC, rapporterar CNN.

– Vi har säkrat ett rum här på hotellet, och återigen kommer vi att gå igenom lämpliga procedurer för att ta reda på vad som fanns där inne.

Trump mår bra

Donald Trump mår bra efter händelsen och höll några timmar efter skottlossningen en presskonferens i Vita huset.

– Det där var väldigt oväntat, säger han, rapporterar BBC.

– En man stormade en säkerhetspost beväpnad med flera vapen, och han stoppades av mycket modiga medlemmar av Secret Service som agerade mycket snabbt.

LÄS OCKSÅ: Fiasko för Trump - inget intresse alls

”När du är betydelsefull”

En polis blev skjuten i angreppet, men mår efter omständigheterna bra, enligt Donald Trump.

Och presidenten menar att risken för liknande attacker är något han får leva med i ämbetet som högsta ledare för USA.

– När du är betydelsefull så kommer de efter dig. När du inte är det låter de dig vara, säger han, enligt Washington Post.

– Det är en del av jobbet. Det är farligt — jag kan inte föreställa mig att det finns något yrke som är farligare. Men jag älskar landet, och jag är väldigt stolt. Jag är väldigt stolt över det arbete vi har gjort.

Samma hotell

Hotellet där nattens middag och skottlossning ägde rum var samma hotell där den tidigare presidenten Ronald Reagan sköts och skadades 1981.

Och nattens händelse i lokalen i Hilton i Washington DC, som ofta använts för politiska middagar, får Trump att ifrågasätta säkerheten i byggnaden.

– Vi har alla sett omständigheterna som ägde rum i kväll, och jag skulle säga att det inte är en särskilt säker byggnad, säger han.

Se den misstänkta gärningsmannen genom att klicka här.

LÄS OCKSÅ: Nato sätter ner foten - "Trump kan inte göra det"

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen 


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Experter varnar för vanlig Samsung-vana – “stäng av direkt“

2026 04 25

Har du en Samsung-telefon bör du se över dina inställningar.

En ny granskning visar att många Android-telefoner kan låsas upp av obehöriga.

Experter uppmanar nu användare att stänga av en vanlig inställning på din Samsung-telefon.

Stor säkerhetsbrist

Det har blivit en självklar reflex för många: att bara titta på mobilen för att låsa upp den.

Men den bekvämligheten kan ha ett högt pris.

Enligt en omfattande testserie från testsidan Which? har flera populära Android-modeller med Samsung i spetsen, allvarliga brister i sin ansiktsigenkänning.

I testerna gick det i hela 64 procent av fallen att lura systemet med en utskriven bild av ägaren.

– Siffrorna är nedslående. Sedan oktober 2022 har vi testat 208 telefoner, och i hela 64 procent av fallen – det vill säga 133 enheter – kunde ansiktsigenkänningens biometriska system enkelt luras i våra laboratorier med hjälp av ett utskrivet 2D-foto, meddelar testsidan.

Bland de andra märken som pekas ut finns bland andra Motorola, OnePlus och Xiaomi.

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Samsung sticker ut

Samsung hamnar i en särskild position i granskningen.

Äldre och billigare modeller uppges kunna vara mer sårbara, men företagets nyare flaggskepp, som Galaxy S26-serien, har enligt testerna täppt till de värsta säkerhetsluckorna.

Det innebär dock inte att alla Samsung-användare kan känna sig trygga.

Tvärtom varnar experter för att många fortfarande aktiverar ansiktsupplåsning av ren vana – utan att veta vilken teknik deras mobil faktiskt använder och att man därför bör stänga av inställningen direkt.

Även om moderna appar som banktjänster ofta kräver extra verifiering som BankID, kan en upplåst telefon ge stora insynsmöjligheter i privatlivet.

Om någon tar sig förbi låsskärmen kan de enligt granskningen läsa privata meddelanden, bläddra i bildgalleriet, skicka mejl från dina konton och försöka återställa lösenord till andra tjänster.

Stäng av funktionen

Trots att Samsung har förbättrat säkerheten i sina nyare modeller är rekommendationen från flera experter tydlig: använd inte ansiktsigenkänning om du inte vet exakt vilken nivå av skydd din telefon har.

Särskilt gäller detta äldre Galaxy-modeller och mellanklass-telefoner där tekniken inte bygger på avancerad 3D-skanning.

– Which? rekommenderar alla konsumenter som äger berörda telefoner att använda alternativa säkerhetsmetoder, såsom PIN-kod eller fingeravtrycksigenkänning, för att låsa upp dessa telefoner, uppger testsidan.

LÄS MER: En grupp får 100 miljoner kronor – efter pandemin

Foto: Pathum Danthanarayana

Text: Redaktionen