24 april 2026

Svara inte på sms:en – larm runt om i Sverige

2026 04 24

Människor i hela Sverige har fått sms som ser konstiga ut.

Polisen går nu ut och varnar för sms och e-post som har skickats till svenskar på flera håll i landet.

Sms:en ser ut att komma från en mycket pålitlig avsändare.

Så står det i meddelandet

Flera personer runt om i landet har hört av sig till Polisens kontaktcenter (PKC).

De har mottagit sms som skickas ut under en pågående våg av bedrägeriförsök.

Sms:en ser ut att komma från polisen själva. Syftet är dock att lura mottagaren på pengar.

– I meddelandena uppmanas mottagaren att betala trafikböter till Polismyndigheten via en bifogad länk, uppger polisen i ett uttalande.

Polisen visar ett exempel på hur ett sådant sms kan se ut. Det innehåller bland annat polisens logga och en påstått obetald trafikbot.

I meddelandet som kan komma står det bland annat så här så här:

”Svensk polis påminner dig: Du har en förfallen trafikbot som har nått sitt sista betalningsdatum. Vänligen kontrollera och betala inom två timmar. Kontrollera omedelbart.”

Sedan kommer en uppmaning om att svara samt klicka på en länk:

”Efter att ha tagit emot detta meddelande, svara omedelbart med ’Ja’. Logga sedan in på betalsajten för att genomföra betalningen.”

LÄS OCKSÅ: Lidl-succén kommer till Sverige - kostar 5 000 kronor

Så gör polisen aldrig

Men det rör sig alltså om ett bedrägeriförsök.

– Syftet är att få mottagaren att klicka på länken och genomföra en betalning. Avsändaren kan variera och meddelandena kan skickas från olika e-postkonton, enligt polisen.

Man ska absolut inte svara på sms:et eller klicka på någon bifogad länk.

– Dessa meddelanden är falska och skickas av bedragare. Polisen uppmanar allmänheten att inte klicka på länkar i sådana sms, enligt polisens uttalande.

En rad liknande ärenden har alltså inkommit till polisen den senaste tiden.

Dessa registreras som försök till bedrägeri. Om man själv blir utsatt så ska man anmäla det till polisen.

Polisen uppger att de aldrig skickar ut meddelanden om böter eller liknande via sms.

– Vid kontakt med privatpersoner använder polisen i stället brev eller utskick till digitala brevlådor som Kivra, uppger polisen.

LÄS OCKSÅ: Nato sätter ner foten - "Trump kan inte göra det"

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen 


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen