24 april 2026

Anstormning till Power – alla vill köpa samma sak

2026 04 24

Försäljningen av en produkt ökar med 1600 procent.

Elektronikjätten Power har noterat en rejäl försäljnings-boom under våren.

Det är rusning efter en produkt som vissa kunder tidigare har varit mer tveksamma inför.

”Folk har uppenbarligen bestämt sig”

Svenska folket verkar börja vänja sig vid tanken på att robotar ska ta över fler och fler av våra sysslor.

I april 2026 har elektronikkedjan Power sett en fullständigt explosionsartad ökning av försäljningen av robotgräsklippare.

Det handlar om en försäljningsökning med hela 1600 procent i april jämfört med samma månad förra året.

– Ökningen är helt galen! Folk har uppenbarligen bestämt sig för att gräsklippning är något maskinerna kan ta hand om, säger Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Enligt hemelektronikkedjan kan det ökade intresset bero på att svenska folket har insett att robotgräsklipparna faktiskt fungerar och är väldigt effektiva.

– Smarta robotgräsklippare som hittar runt i trädgården utan kanttråd eller manuella inställningar är definitivt favoriterna den här säsongen. Det är en rejäl robot-boom! säger han.

LÄS OCKSÅ: Lidl-succén kommer till Sverige - kostar 5 000 kronor

Förändrat kundbeteende – gäller flera varor

Power medger att de är lite chockade över den stora ökningen från ett år till ett annat.

Priset på robotgräsklippare har dock gått ner en aning, och produkten betraktas inte längre som ett nicheköp på samma sätt som tidigare, enligt kedjan.

– En ökning på 1600 procent är inte något vi ser varje dag. Tröskeln för att investera i smarta trädgårdslösningar har blivit mycket lägre, och kunderna vet vad de vill ha, säger Arne Johan Hansen.

Samtidigt noterar Power ett förändrat kundbeteende som handlar om mer än bara robotgräsklippare.

Robotar som kan ta hand om hushållssysslor blir över huvud taget allt mer populära.

– Vi ser också en kraftig ökning i försäljningen av robotdammsugare och robotfönstertvättare, säger Powers försäljningschef.

Om kunderna tidigare varit något skeptiska till robotar, tycks nu alltså entusiasmen ha tagit över.

– Svenskar överlåter allt mer av hushållsarbetet åt maskinerna. Det är ett tecken på att folk inte är så skeptiska längre och har större förtroende för att teknologin kan hjälpa oss, säger Arne Johan Hansen.

LÄS OCKSÅ: En grupp får 100 miljoner kronor - efter pandemin

Foto: Noel Edling Power

Text: Redaktionen 


”Kan stänga ner Norge”

2026 04 24

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen 


23 april 2026 (använd ej på SoMe)

Hel matkedja förutspås lägga ned – flera butiker stängda

2026 04 23

Det går trögt för Axfoods “svarta får”.

Drygt ett och ett halvt år har gått sedan Willyskoncernen Axfood fick grönt ljus från Konkurrensverket att köpa City Gross butiker.

Förvärvet har hittills inte varit någon succé.

Tre City Grossbutiker har sedan dess stängt och flera har konverterats till Willysbutiker.

När de senaste kvartalssiffrorna publiceras på torsdagen visas fortsatt svaga siffror för kedjan. Rörelseresultatet ligger på minus 54 miljoner och försäljningen minskade med 1,2 procent. Delvis på grund av just butiksstängningarna, konstaterar Axfood idag.

Förutspås gå i graven

I höstas stängde City Gross sin butik i Kungens Kurva i Stockholm. Butiken gick med stora förluster.

Betydligt fler kan dock ryka. Till och med samtliga 40 i landet, om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet.

Experten har tidigare förutspått att City Gross kommer att gå i graven.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han sagt till Dagligvarunytt. 

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Axfood: en långsiktig satsning

Ulf Johansson syftade bland annat på att Axfoods besked om att en handfull City Grossbutiker ska övergå till Willysbutiker tydligt visar att man inte tror på varumärket.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, löd expertens dom.

Axfood själva ser mer positivt på framtiden.

Trots att City Gross gick back 54 miljoner är det ett steg framåt från de 118 miljoner kedjan gick minus motsvarande kvartal förra året. Sista kvartalet 2025 blev det också en rörelsevinst på 14 miljoner kronor.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhåller Axfood i ett uttalande idag.

LÄS MER: Prischock kan slå mot kunder – ”Kan stiga med 200 procent”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen