24 april 26

ÅK INTE HIT: Plötslig uppmaning från Kanarieöarna

2026 04 24

Kanarieöarna är ett av svenska folkets populäraste resmål.

Varje år reser hundratusentals svenskar till bland annat Teneriffa och Gran Canaria.

Men nu uppmanas svenska turister att hålla sig borta från ögruppen.

Enligt ATAN, en av de största miljöorganisationerna på Kanarieöarna, har massturismen ”passerat smärtgränsen”.

– Vi lider redan av överturism. Jag kan inte föreställa mig hur situationen kommer att bli med ännu fler turister, säger naturvårdaren Iván Cerdeña på ATAN.

Cerdeña beskriver överfulla stränder, trafikkaos och naturreservat som förstörs av massturismen.

– Det är inte roligt här längre. Om du kommer hit nu kommer du att sitta fast i trafiken och tvingas vänta i köer överallt. Du kommer inte att få den upplevelse du förväntar dig. Det är inte längre en kvalitetsdestination, säger han.

Naturvårdaren riktar ett tydligt budskap till turister från Sverige och andra länder:

– Var ärlig mot dig själv. Det är inte respektfullt att komma hit just nu. Du kommer inte att trivas, och du kommer att förvärra våra problem.

Kritiserar lokala myndigheterna

Iván Cerdeña riktar inte bara sitt missnöje mot turister. Han är även besviken på lokala myndigheter, som han anser står närmare turistlobbyn än lokalbefolkningen.

– Det finns ingen riktig dialog, säger han till tidningen.

Cerdeña påpekar att ATAN har föreslagit en turistskatt – en mindre summa som turister betalar vid övernattning.

Organisationen föreslår att intäkterna skulle kunna gå till naturvård och sociala ändamål.

Men myndigheterna på Kanarieöarna säger nej.

– De avvisade det blankt, säger Iván Cerdeña.

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

FAKTA: Kanarieöarna

- Kanarieöarna, eller Islas Canarias som de heter på spanska, är en spansk ögrupp belägen i Atlanten, strax nordväst om Afrikas kust. Trots sin närhet till Marocko hör öarna till Spanien och därmed till Europeiska unionen.

- De sju huvudöarna – Teneriffa, Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, La Gomera och El Hierro – utgör tillsammans ett av Spaniens 17 autonoma regioner.

Källa: Kanarieöarna Online

LÄS OCKSÅ: En grupp får 100 miljoner kronor – efter pandemin

Foto: S. Stock

Text: Redaktionen 


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen