JUST NU: ”Inom 24 timmar” – jättebesked för Ukraina nära

2026 04 21

Ett stort EU-beslut gällande Ukraina kommer att tas inom kort.

Viktor Orban förlorade som bekant det ungerska valet till utmanaren Peter Magyar.

Det har gjort att EU har mer spelutrymme när det kommer till stöd till Ukraina.

Nu framgår att ett beslut gällande det massiva 90 miljarder euro-lånet till det krigshärjade landet kommer att tas inom 24 timmar.

Detta enligt Kaja Kallas, EU:s höga representant för utrikesfrågor och säkerhetspolitik.

“Inom 24 timmar”

Kallas menar att det finns ett “nytt momentum” efter att Viktor Orban förlorat valet.

Ett beslut om ett lån till Ukraina värt motsvarande nästan 970 miljarder kronor är nu nära.

– Efter det ungerska valet finns det en ny framåtrörelse och jag förväntar mig ett positivt beslut om lånet på 90 miljarder euro inom de närmaste 24 timmarna, säger Kallas enligt Ukrainska Pravda.

Även sanktionspaketet

Men det är inte bara det stora lånet som är allt närmare att gå igenom.

Kallas säger att EU:s utrikesministrar även “uppmanar till att snabbt gå vidare med det 20:e sanktionspaketet” mot Ryssland.

– Vi måste fortsätta ge Ukraina vad landet behöver för att hålla stånd tills Putin förstår att det här kriget inte leder någonstans, säger hon.

Läs mer: Ryssland ger Kina massivt löfte

Fortsatt svårt

Samtidigt fortsätter striderna längs med frontlinjen – och Ukraina och Ryssland fortsätter att utväxla drönarattacker mot varandra.

Ryska styrkor har det enligt tankesmedjan Institute for the Study of War fortsatt svårt med att försvara rysk infrastruktur mot upprepade ukrainska attacker.

“Tuapse träffat”

ISW förklarar.

– ISW bedömer fortsättningsvis att ryska styrkor har svårt att försvara sig mot ukrainska attacker, eftersom den infrastruktur som de ukrainska styrkorna siktar på är spridd över stora delar av Rysslands vidsträckta territorium, rapporterar tankesmedjan.

I dagarna har stora attacker riktats mot bland annat oljeraffinaderiet Tuapse i Krasnodar.

Läs mer: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 21

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen