18 augusti 2026

Pensionärers bankkonton länsas – ”Ser så verkligt ut”

2026 04 20

Bedrägerier världen över gör att pensionärer förlorar pengar.

Bedrägerier har länge varit ett problem i många länder.

Men i takt med digitaliseringen och den artificiella intelligensens framfart har det blivit allt svårare att kunna bedöma om någonting är falskt eller äkta.

Det drar bedragarna nytta av – och använder olika taktiker för att rikta in sig på pensionärer och länsa deras bankkonton, rapporterar Wall Street Journal.

Bankkonton länsas

Bedragarna riktar ofta in sig på äldre personer som de tror är har en mer begränsad teknikvana.

Sofistikerade AI-verktyg som ChatGPT hjälper nu bedragarna att generera fler bluffmeddelanden och bedrägligt innehåll via e-post, sms, telefonsamtal och sociala medier som är svåra att upptäcka.

Det rör sig exempelvis om sms och mejl som ser ut som riktig kommunikation från myndigheter, banker och välkända företag.

På så sätt lyckas bedragarna övertyga pensionärer om att de är pålitliga – innan de länsar deras bankkonton.

“Ser så verkligt ut”

Bedrägerierna handlar inte bara om att efterlikna myndigheter och företag.

Ofta kommer uppmaningar om att investera i olika finansiella instrument.

– Dessa meddelanden ser så äkta ut att det är svårt att upptäcka bedrägerier, säger John Gill, ordförande för Association of Certified Fraud Examiners i USA.

– Det bästa människor kan göra för att skydda sig är att ringa till den institution som bedragaren påstår sig arbeta för, i syfte att verifiera personens identitet och säkerställa att kontot är legitimt.

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Detta ska du göra

För att skydda sig mot bedrägerier finns det flera andra saker man kan göra som privatperson.

Det kanske allra viktigaste tipset är att aldrig starta eller använda Bank-ID på någon annans uppmaning.

– Om banken verkligen har upptäckt problem med ditt kort eller konto, kan de se det utan att du behöver logga in, skriver storbanken SEB.

Lämna inte ut

Ett annat viktigt tips är att aldrig lämna ut personlig information om man inte är stensäker på att det är till rätt mottagare.

– Lämna aldrig ut dina pinkoder eller de koder du får i din digipass eller per sms. Dessa koder är personliga och ska hållas hemliga, fortsätter SEB.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: BankID

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen