17 april 2026

8 procent billigare – här är matbutiken som sänkt mest

2026 04 17

En matkedja har sänkt priserna mer än konkurrenterna.

Det visar en undersökningen som publiceras på fredagen.  

Granskningen gäller sju matbutiker i Malmö och har genomförts av Sydsvenskan.

Här är butikerna som granskats efter att matmomsens sänkts från 12 till 6 procent:

- Ica

- Coop

- Willys

- City gross

- Matjätten

- Lidl

- Hemköp

Billigast av alla

Lågpriskedjan Lidl toppar undersökningen. Enligt granskningen har matkassen hos Lidl blivit 7,8 procent billigare.

En tidigare undersökning från samma tidning har också fastslagit att Lidl är billigast. I undersökningen från mitten av mars konstaterades det att matkassen som tidningen köper kostar 820 kronor på Lidl, medan den exempelvis kostar 920 kronor på Ica.

Att Lidl har lägst matpriser har även bekräftats i en undersökning från Pensionärernas riksorganisation, PRO.

I PRO:s undersökning kostade en matkasse på Lidl 1 082 kronor. Samma matkasse kostade 1 088 kronor på Willys och 1090 kronor på Ica Maxi Stormarknad.

– Vi är oerhört glada över att Lidl för första gången är med i undersökningen och att vi direkt koras till totalvinnare med Sveriges lägsta pris på PRO:s matkasse. Det är ett kvitto på att vår affärsmodell fungerar och att vi erbjuder landets mest prisvärda matkasse till alla våra kunder, kommenterade Robert Stekovic, chief customer officer på Lidl Sverige.

LÄS MER: Glädjebesked för en miljon svenskar – maten kan bli billigare 

FAKTA: Sänkt moms på livsmedel

- I budgetpropositionen för 2026 aviserade regeringen och Sverigedemokraterna förslaget om tillfälligt sänkt moms på livsmedel. Momsäkningen på 6 procent trädde i kraft 1 april 2026

- Enligt regeringen innebär sänkningen att matkassen för en barnfamilj blir 6 500 kronor billigare per år.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: USA och Ukraina överens – premiärministern bekräftar 

Foto: D. Strategy

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


07 aug 26

LARMET: Svensk rusning till Ryssland

2026 08 07

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har svensk export till Ryssland begränsats kraftigt.

I enlighet med EU:s sanktioner får svenska företag inte exportera varor med dubbla användningsområden, exempelvis elektroniska produkter och maskiner.

Trots det har införelsen av känslig svensk teknik till Ryssland skjutit i höjden, enligt en kartläggning från analysföretaget Strider Technologies.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes 2022 har exporten av svensk teknik med dubbla användningsområden ökat med 455 procent jämfört med 2019–2021.

Förklaringen stavas Indien. Enligt rapporten uppges landet smuggla enorma mängder europeisk teknik till Ryssland.

– Utöver den lokala produktionen ger Indien Ryssland indirekt tillgång till avancerade komponenter och produkter med dubbla användningsområden som omfattas av europeiska exportkontroller, skriver Strider Technologies.

”Ursprung i europeiska ekonomier”

Indien exporterar bland annat vidare elektronik, maskiner, precisionsinstrument, transportutrustning, metaller och avancerade elektriska komponenter.

– En betydande del av exporten sker inom sektorer som normalt omfattas av internationella sanktionsregimer. Många av dessa varor har sitt ursprung i europeiska ekonomier innan de vidareexporteras via indiska mellanhänder, framhåller Strider Technologies.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Stort frihandelsavtal

EU och Indien har nyligen enats om ett stort frihandelsavtal.

Avtalet beräknas öka EU:s handel med landet med mellan 8 och 8,5 miljarder euro. Den svenska exporten till Indien beräknas öka kraftigt. Det handlar bland annat om export inom tillverkningsindustrin, exempelvis maskiner, papper och stål.

– Beräkningar från 2023 visar att EU:s export kan öka betydligt i flera sektorer där Sverige redan idag har en betydande export till Indien, rapporterar Kommerskollegium.

– För övrig tillverkningsindustri beräknas EU:s export öka med 87 procent i det mer begränsade scenariot och med 154 procent i det mer omfattande scenariot. För pappersvaror är ökningen 93 respektive 154 procent, och för metaller 118 respektive 213 procent.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen