EXPERT: Därför bombar Ryssland nu städer i västra Ukraina

2022 03 11

Under fredagen har det rapporterats om intensifierade ryska bombningar av ukrainska städer i landets västra delar.

Men bombningarna i västra delarna av landet ska inte tolkas som att den ryska krigsmakten planerar att invadera städerna i väst.

Det handlar snarare om ett försök att skära av viktiga försörjningslinjer i Ukraina, hävdar Joakim Paasikivi, överstelöjtnant och lärare vid Försvarshögskolan.

Vill försvåra för ukrainarna

– Det skulle kunna vara att man från rysk sida vill slå mot de västliga städerna för att försvåra för ukrainarna att få underhåll, säger Joakim Paasikivi till SR Ekot.

Han framhäver att det fortfarande kan vara för tidigt att konstatera vad den ryska strategin egentligen går ut på.

– Strövis har det skett en del sådana här attacker tidigare, så vi får se om det kommer bli ett mönster. Men det finns definitivt inga ryska trupper nära dessa städer utan det är flyg- och raketattacker som är aktuellt nu.

Här kommer Ryssland attackera

Joakim Paasikivi instämmer med vad flera experter och medier har rapporterat om. Rysslands nästa stora offensiv kommer att riktas mot Ukrainas huvudstad Kyiv.

– Jag tycker det verkar som att man vill förnya offensiven gissningsvis främst mot Kyiv och jag tror att man kommer slå mot Odessa också så man skär av Svarta havet från Ukraina, säger han till SR.

Från Lutsk i väst till Dnipro i syd

Under fredagen har flera ryska bombattacker riktats mot två viktiga strategiska städer i Ukraina. Lutsk i västra delen av landet och industritäta staden Dnipro i sydöstra Ukraina. I linje med Paasikivis resonemang tolkar flera medier bombningarna som ett försök att skära av viktiga försörjningslinjer, bland annat västliga leveranser som kommer in från Polen.

Bombat skofabrik och flerfamiljshus

I Dnipro har flyglarmet ljudit över stadens gator under hela fredagen. Det är första gången som staden är måltavla för ryska bombningar. Lokala myndigheter rapporterar att flygbomber har träffat en skofabrik, ett flerfamiljshus och en förskola. En person uppges ha dödats, rapporterar BBC.

48 skolor har bombats

I den östra delen av Ukraina fortsätter förödelsen. Landets näst största stad Charkiv är fortsatt hårt utsatt av raketattacker från den ryska armén. Enligt stadens borgmästare ha 48 av stadens skolor förstörts i attackerna, rapporterar Reuters.

Flera barn bland krigets dödsoffer

Lyudmyla Denisova, Ukrainas kommissionär för mänskliga rättigheter, uppger att 78 barn har dödats sedan Ryssland inledde sitt anfallskrig mot Ukraina, enligt Reuters. Siffrorna är obekräftade och kan vara högre. Just nu pågår det intensiva strider i städerna Irpin och Mariupol.

Foto: Ukraine President Office

Text: Redaktionen


Expert hävdar: Elon Musk på väg att bli galen – “mår inte bra”

2025 03 13

Professorn och författaren Seth Abramson påstår att Elon Musk “saknar mental stabilitet för att vara involverad i regeringen”.

Seth Abramson, som bland annat skrivit en bok om Elon Musk och jobbat för tidningar som Washington Post, Newsweek och The Guardian, menar att techmiljardären är på väg mot ett sammanbrott.

– I egenskap av Musk-författare berättade jag för er att han höll på att bli galen. Orsaken var en kombination av depression, stress, medicinmissbruk och användning av illegala droger, skriver Abramson på X.

"Ta bort honom från internet"

Det framgår inte i Abramsons inlägg om professorn drar sina slutsatser av att ha träffat Musk personligen.

Inte heller om han har tagit del av några läkarjournaler eller andra uppgifter som utifrån medicinsk grund beskriver entreprenörens hälsa.

Seth Abramson menar dock att de inlägg som Elon Musk skriver och delar på sociala medier utgör underlag för teorin.

– Hans Twitter-flöde (numera X, red. anm.) är ett bevis på denna störning. Någon som bryr sig om honom måste ta bort honom från internet permanent, menar experten.

"Mår dåligt"

Ett av Abramsons exempel är när Musk häromdagen kallade senatorn Mark Kelley, som tjänstgjort i USA:s militär i 25 år, för "förrädare" efter han besökt Ukraina och uppmanat Vita huset att fortsätta stödja det krigsdrabbade landet.

– En del av Musks förvirring tycks vara en ökad lojalitet gentemot Kreml, menar Abramson.

– Det råder inget tvivel om att Musk nu saknar mental stabilitet för att vara involverad i regeringen, och att hans offentliga och privata uppträdande som en del av regeringen kostar liv, jobb och betydande skador för USA:s förtroende. Han mår dåligt och vi kan alla se det, skriver Abramson också.

Använder ketamin

Elon Musk har tidigare förklarat öppet att han använder den i Sverige narkotikaklassade medicinen ketamin, vars bieffekter exempelvis kan vara desorientering och aggressivt beteende.

– Ketamin hjälper en att komma ur ett nedstämt tillstånd, sade Musk i en tv-intervju med Don Lemon 2024, och tillade att det är bättre för aktieägarna om han använder drogen.

Musk har dock förnekat att han missbrukar medicinen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen 


Högst oväntat tillskott i Ukrainas militär – ”deltar i beskjutningen”

2025 03 13

Ett mycket sällsynt videoklipp har börjat cirkulera på sociala medier.

Bilderna uppges vara tagna och producerade av kinesisk statlig media.

I filmen framträder kinesiska reportrar som deltar i en ukrainsk beskjutning av ryska positioner, rapporterar Newsweek som studerat klippet.

Se video längst ned i texten.

Mycket ovanligt

Den 24 sekunder långa videon ska vara inspelat 6 mars i år. I klippet syns hur en kinesisk journalist följer trupper som avfyrar flera skott från ett ukrainskt raketsystem.

Uppgifterna beskrivs som mycket sällsynta.

Kina är i många avseenden Rysslands närmast allierade och har i allra högsta grad bidragit till att hålla igång både den ryska krigsmaskinen och dess ekonomi sedan invasionen av Ukraina för tre år sedan.

Att reportrar från den mycket hårt kontrollerade kinesiska statsmedian sluter upp bakom Ukraina på slagfältet måste därmed betraktas som mycket oväntat.

"Deltog till och med i beskjutningen"

Den amerikanska tidningen hänvisar till en estnisk källa, som lagt upp klippet under namnet “WarTranslated” på X (tidigare Twitter).

– Kinesiska journalister har oväntat filmat ett reportage med Ukrainas väpnade styrkor för första gången – och till och med deltagit i att beskjuta ryska positioner, framhålls i inlägget.

– Det är första gången som representanter för det här mediet har arbetat med den ukrainska armén. Tidigare har de uteslutande filmat rapporter med ryska trupper, står det vidare.

Uppgifter: på väg in i kriget för Rysslands räkning

Varken Kina, Ukraina eller Ryssland har kommenterat det anmärkningsvärda klippet som cirkulerar.

Samtidigt som Kina velat framhålla sig som en neutral part har det spekulerats i om den Putinallierade diktaturen i själva verket är på väg in i kriget – men då på Rysslands sida.

Det rapporterade den statsägda ukrainska tv-kanalen UATV förra veckan.

Tv-kanalen hänvisar till uppgifter från Center for National Resistance – en organisation som ukrainska specialstyrkor upprättade kort efter den ryska invasionen 2022.

– Kina uppges förhandla med Ryssland om att landets militär ska delta i kriget mot Ukraina, på samma sätt som Nordkorea hjälpt Ryssland, uppger UATV.

Här är videon

Se videon med det kinesiska reporterteamet genom att klicka här (länk till Newsweek).

Foto: WarTranslated på X

Text: Redaktionen