Kina trotsar USA – ”stort dilemma” för Trump
2026 04 14
USA:s blockad av Hormuzsundet utmanas.
Sedan igår har USA meddelat att man inför en blockad i den viktiga transportleden genom Hormuzsundet.
Men redan under det inledande dygnet har ett kinesiskt fartyg trotsat blockaden, rapporterar Reuters.
Det handlar om en kinesiskägd oljetanker med kinesisk besättning, vid namn Rich Starry.
Data från webbplatsen Vesselfinder bekräftar uppgifterna, rapporterar TV2.
”Kritiskt vägskäl”
Från Kinas håll har den amerikanska blockaden väckt starka känslor.
Landets utrikesminister Wang Yi kallar den för ”farlig och oansvarig”. Särskilt med tanke på att kriget befinner sig vid ett ”kritiskt vägskäl”, rapporterar Reuters.
Det kinesiska beskedet är att den enda lösningen på kriget är ett fullständigt eldupphör.
– Kina kommer att göra ansträngningar för att hjälpa till att återställa fred och stabilitet i Mellanöstern, säger han, enligt nyhetsbyrån.
”Stort dilemma”
Det kinesiska fartygets genomfart genom Hormuzsundet skapar problem för USA och Donald Trump, menar TV2:s internationella korrespondent Rasmus Tantholdt, och kallar det för ”ett stort dilemma”.
Dessutom ska, enligt uppgifter, fartyget som trotsade den amerikanska blockaden varit fyllt av metanol.
– Det är enkelt att säga att man vill göra en sjöblockad, men det är inte nödvändigtvis enkelt att genomföra den, säger Rasmus Tantholdt till TV2.
– Trump har sagt att han kommer att eliminera alla fartyg som passerar blockaden, men kommer de att eliminera ett fartyg med metanol som tillhör Kina? Det kommer nog inte att se särskilt bra ut.
LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt
Stor brist väntar
En stor oljebrist väntar för många länder i väst, varnar Energy Aspects analytiker Nic Dyer, enligt Financial Times.
Många asiatiska länder var snabba med att köpa upp stora mängder olja efter krigets utbrott. Olja som annars skulle transporterats till USA och Europa.
Det gör att många länder nu riskerar ett extra hårt slag framöver.
– Den kommer att nå väst om en månad, när alla asiatiska laster som har köpts lämnar Atlantområdet, säger Nic Dyer, enligt tidningen.
LÄS MER: Grönt ljus från Ungern – glädjebesked för Ukraina
Foto: Offical White House Photo by Molly Riley resp President of Russia Office
Text: Redaktionen


