Kvinna ansökte om semester – fick sparken

2026 04 09

En kvinna anställd vid ett städbolag trodde att hon hade skrivit på sin semesteransökan.

I själva verket fick hon sparken.

Det var när kvinnan, som vid tillfället var höggravid, inför sin föräldraledighet ville ta ut fem veckors intjänad semester.

Hon fick då en blankett av sin arbetsgivare som bad henne skriva under. 

Men det var inte en ledighetsansökan hon undertecknat.

Istället var det ett besked om uppsägning, rapporterar Arbetet.

Företaget döms

Kvinnan ifråga är från Brasilien och talar inte svenska. Upptäckten gjordes därför när hon kom hem och hennes svensktalande man såg vad hon skrivit under.

Enligt blanketten förlorade hon jobbet på grund av “arbetsbrist”. Inte långt efter uppsägningen annonserade dock företaget efter nya städare och kvinnan fick uppgiften att lära upp den nya rekryten.

Efteråt har ärendet tagits hela vägen till Södertörns tingsrätt. Företaget, som har kollektivavtal, döms nu att betala 200 000 kronor till städaren.

Den anställda kvinnan drabbades svårt av de ekonomiska konsekvenserna som uppsägningen innebar. Ingen semesterersättning betalades heller ut och hon var på väg att förlora lägenheten, fick sin el avstängd och hamnade hos Kronofogden.

Städaren ska också ha fått symptom på utbrändhet och psykisk ohälsa till följd av uppsägningen och den svåra ekonomiska situation som den försatt henne i, skriver Arbetet.

LÄS MER: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

DO: "Allvarligt"

Idag meddelade även Diskrimineringsombudsmannen, DO, beslut i ett annat ärende som också rör en gravid kvinna som sades upp.

Kvinnan hade sökt jobb på ett café och blev senare tillfrågad om en tjänst. Hon tackade ja, men när hon arbetat några dagar kom chefen på besök och såg att hon var gravid.

Då blev hon av med jobbet.

Könsdiskriminering, konstaterar DO, som begär att bolaget ska betala 80 000 kronor i ersättning till kvinnan.

Att gå miste om en anställning på grund av graviditet är allvarligt för individen men det är också en central fråga för jämställdhet att kvinnor inte blir missgynnade av skäl som har samband med graviditet. Det är därför viktigt att uppmärksamma den här typen av situationer och tydliggöra att det inte är tillåtet, säger Carl Ekström, utredare på DO:s rättsenhet, i ett uttalande.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Arkivfoto: T. Mroshnichenko

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen