14sep2025

”Game-changer” – Ukrainas nya plan för 2027

2026 04 07

Ukrainas Fire Point har stora planer för nästa år.

Sedan Ryssland för över fyra år sedan invaderade Ukraina har den ukrainska försvarssektorn av förklarliga skäl gått på högvarv.

Företaget Fire Point har blivit det kanske mest centrala – de utvecklar såväl drönare som Flamingo-missilerna.

Nu kommer besked om att Fire Point har stora planer för 2027 – då ska Ukraina ha ett eget Patriot-liknande luftförsvarssystem, rapporterar flera ukrainska medier.

“Game-changing”

Fire Point för dialog med europeiska företag om att utveckla systemet till nästa år, uppger Ukrainska Pravda.

Projektet syftar till att ta fram ett lågkostnadsalternativ till det amerikanska Patriot-systemet, vilket skulle kunna sänka kostnaden för att bekämpa en ballistisk robot till under 1 miljon dollar.

– Om vi kan sänka den till mindre än 1 miljon dollar kommer det att bli en total game-changer inom luftvärnslösningar. Vi planerar att bekämpa den första ballistiska roboten i slutet av 2027, säger Fire Points medgrundare Denys Shtilerman.

Egen lösning

Volodymyr Zelenskyj har länge efterfrågat stöd för luftförsvar från Ukrainas allierade.

Kriget i Mellanöstern har försvagat den redan svaga tillgången till amerikanska Patriot-system.

Men nu planerar alltså Ukraina för ett egenproducerat luftförsvarssystem för att säkra tillgången framöver.

Läs mer: Trumps nya besked – om att annektera Kanada

Har fått problem

Samtidigt kommer uppgifter om att det inte bara är Ukraina som har problem med luftförsvaret.

– Begränsningarna i det tillgängliga ryska luftvärnet och de inneboende utmaningarna i att skydda stora infrastrukturanläggningar över tusentals kilometers avstånd hindrar Kremls ansträngningar att försvara sig mot ukrainska långdistansattacker, uppger tankesmedjan ISW.

“Försvårar insatserna”

ISW fortsätter.

– Ukrainska styrkor har slagit mot vissa måltavlor vid flera tillfällen under denna period, men den geografiska spridningen och anläggningarnas stora storlek försvårar sannolikt de ryska luftvärnsinsatserna.

Läs mer: Ukraina går om Ryssland – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen