Putins missilfabrik träffad

2026 04 01

Ukraina har attackerat en rysk missilfabrik.

Uppgifterna kommer på onsdagskvällen.

Ukraina fortsätter med långdistansattacker mot ryska måltavlor.

Nu har en av Vladimir Putins missilfabriker träffats i Brjansk oblast, rapporterar Ukrainska Pravda.

Missilfabrik träffad

Det är fabriken Strela JSC i Brjansk som har träffats.

Företaget producerar olika typer av komponenter för kryssningsmissiler – som Ryssland använder för att attackera Ukraina.

– Som en del av ansträngningarna för att reducera den ryska aggressorns militära och ekonomiska potential har ukrainska försvarsstyrkor slagit till mot Strela JSC i Brjansk-regionen i Ryssland, ett företag som tillverkar komponenter till kryssningsrobotar, meddelar den ukrainska generalstaben.

Flera andra attacker

Det är inte bara missilfabriken i Brjansk som fått besök av ukrainska drönare.

En ledningscentral för drönare såväl som ryska truppsamlingar i ockuperade Zaporizjzja har också träffats.

– Utöver det träffades även en ansamling av fiendens vapen och militär utrustning nära Novosvitlivka i det tillfälligt ockuperade området i Luhansk oblast.

Läs mer: Ryska militärexperter tvärvänder om kriget

Krasch tidigare idag

Tidigare på onsdagen kraschade ett ryskt militärplan i ockuperade Krym.

Ett transportplan av typen An-26 fick enligt uppgifter tekniska problem och kraschade någonstans på halvön, uppger BBC.

29 döda

29 personer ska ha dödats i kraschen – det fanns inga överlevare.

Planet ska ha kraschat in i en klippa – och det ska inte ha funnits några tecken på skador utanpå planet, vilket indikerar att det inte träffades av drönare eller missiler.

An-26 är ett flygplan från sovjettiden som främst används i militära sammanhang för att transportera tung last och ett mindre antal passagerare över korta till medellånga avstånd. 

Det tillverkas av det ukrainska flygbolaget Antonov.

Läs mer: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig”

Foto: Ukrainas generalstab

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen