Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Samsung: Låt inte batteriet sjunka under 20 procent

2026 09 27

När batteriet på telefonen når 20 procent är det dags att ladda igen.

Den uppmaningen riktar Samsung till användare som vill undvika att batteriet på mobiltelefonen slits ut.

Telefontillverkare fokuserar som bekant mycket på att få till lång batteritid, men med tanke på telefonernas förmåga idag krävs mycket energi för att driva mobilens prestanda.

– Försök att hålla din smarttelefon mellan 20–80 procent laddad, konstaterar Samsung.

Minskar slitage

Telefoner med två eller tre år på nacken upplever ofta slitage på batteriet.

Även Kjell och Company uppmanar till att se till att telefonen alltid har mer än 20 procent.

– Att låta batteriet gå ner för mycket sliter på det mer, och ironiskt nog gäller det även när batteriet är laddat till 100 procent, framhåller butikskedjan.

– Dagens mobilbatterier klarar mer än någonsin, men de utsätts också för mer än någonsin. Minska slitaget genom att inte låta batteriet gå under 20 procent.

Apples tips

Apple har också en rad tips till Iphone-användare som vill maximera batteriets livslängd.

De två främsta tipsen är:

- Minska skärmens ljusstyrka eller aktivera automatisk ljusstyrka.

- Ha alltid wifi påslaget eftersom en wifi-anslutning drar mindre ström än när enheten är ansluten via mobilnätet. 

Läs mer: 65 procent av hushållen gör likadant – kan bli dyrt

Största strömslukarna

Mobiltelefonerna arbetar med en rad olika uppgifter samtidigt. Bland annat ingår att hålla sig uppkopplad på mobilnätet och att driva appar och sensorer i bakgrunden. 

Det som drar allra mest ström är skärmen – ju ljusare skärmen är och ju längre den är på, desto mer ström drar den. 

Spel och GPS

Här är andra stora strömbovar, enligt Comviq:

- Spel

- GPS- och navigeringstjänster 

- Appar som körs i bakgrunden 

- Uppkopplingen – Att ladda ner data via mobilnätet eller WiFi, exempelvis när du använder streamingtjänster, kostar också batterikraft.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Amanz

Text: Redaktionen