JUST NU: SD-väljare sticker ut – går emot resten av Sverige
2026 03 28
Alla väljargrupper är överens – utom SD-väljarna.
SD-väljare sticker ut ordentligt i en ny mätning från DN/Ipsos.
De har en helt annan uppfattning än övriga partiers väljare i en tung fråga, enligt undersökningen.
SD-väljare skiljer ut sig
Bara var sjunde svensk anser att det var rätt av USA och Israel att anfalla Iran, visar mätningen, rapporterar DN.
57 procent av svenska väljare anser att det var fel att anfalla Iran, medan bara 15 procent anser att det var rätt. 27 procent svarar att de är osäkra.
Men SD-väljarna sticker ut – de har en annan syn på kriget än majoriteten av andra svenskar.
– SD är det enda parti där fler väljare tycker att det var rätt att anfalla Iran än de som tycker att det var fel, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till tidningen.
Det största motståndet mot kriget finns bland V- och MP-väljare, medan det bland KD:s väljare är en jämn fördelning mellan de som är positiva och de som är negativa till anfallet.
Undersökningen visar också att män är betydligt mer positiva till anfallet mot Iran än vad kvinnor är. Även bland män tycker dock en majoritet att det var fel att anfalla landet.
LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump gömmer sig - inte hänt på ett decennium
Åkesson: ”Moralisk självmotsägelse”
SD-ledaren Jimmie Åkesson har uttryckt förståelse för USA:s och Israels val att attackera i Iran.
– Krig är fasansfullt. Men ibland går inte missförhållanden att lösa på fredlig väg och militär intervention är då det enda som återstår om inte situationen ska tillåtas förvärras ytterligare. Må det gå väl, skrev Åkesson i ett inlägg på X när attackerna mot Iran inleddes för en månad sedan.
– Det är för övrigt en moralisk och logisk självmotsägelse att vara emot Iran/Ryssland/Kina i vårt närområde och säga sig stå upp för Ukraina, men samtidigt inte ta tydlig ställning på Israels/USA:s sida mot samma ondskans axelmakter, och dess proxyarméer, i Mellanöstern, tillägger Åkesson i samma inlägg.
Irankriget har dock också utlöst en energikris, och i början av mars gick Åkesson ut i en debattartikel i Aftonbladet och krävde åtgärder i form av sänkt drivmedelsskatt och en nationell krisgrupp för att tackla problemet.
LÄS OCKSÅ: Jättehöjning - mackarna agerar direkt
Foto: Sverigedemokraterna
Text: Redaktionen


