UPPGIFTER: Iran kräver JD Vance

2026 03 24

Donald Trump hävdar framsteg i förhandlingarna med Iran.

Igår gick den amerikanske presidenten ut och påstod att samtal pågår mellan USA och Iran.

– Vi har haft mycket, mycket starka samtal. Vi får se vart de leder. Vi har stora överensstämmelser, skulle jag säga, nästan alla punkter vi är överens om, sade han, rapporterar The Guardian.

Irans parlamentstalman, Mohammad Bagher Ghalibaf, avfärdar dock USA:s påstående om pågående förhandlingar.

Pakistans erbjudande

Pakistan har nu erbjudit sig att medla i konflikten.

– Med samtycke från USA och Iran står Pakistan redo och hedrat att vara värd för att underlätta meningsfulla och avgörande samtal för en omfattande lösning på den pågående konflikten, uppger Pakistans premiärminister Shehbaz Shari, i ett inlägg på X.

Men enligt iranska källor finns inget förtroende för USA:s förhandlare Steve Witkoff eller Jared Kushner, som tidigare lett kärnvapenförhandlingar med Iran.

– Med det tidigare förhandlingsteamet finns det ingen chans, säger en källa, rapporterar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Natoland har skickat upp stridsflygplan

Vill ha JD Vance

Representanter från USA och Iran kan mötas i Pakistans huvudstad Islamabad redan i slutet av veckan, enligt pakistanska tjänstemän.

Men då krävs att USA skickar vicepresident JD Vance som förhandlare, uppger en iransk källa.

Bakgrunden är vicepresidentens låga profil när det gäller kriget mot Iran.

– Om förhandlingarna ska leda till något resultat bör JD Vance ansluta sig, säger en källa till tidningen.

– Med Witkoff och Kushner kommer inget att komma ur det. Vi har sett det tidigare.

Vance besked

JD Vance har hållit en låg profil kring kriget i Mellanöstern, vilket har väckt spekulationer i många medier att vicepresidenten är emot anfallet.

En slutsats som Vance avfärdar.

– Ni försöker skapa splittring mellan mig och presidenten. Det presidenten konsekvent har sagt sedan 2015, och som jag håller med om, är att Iran inte borde ha kärnvapen, säger JD Vance enligt The Hill.

LÄS MER: LARMET: Kina förbereder sig för storkrig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen