Svarta måndagen är här – snart brakar det loss
2026 03 23
Börserna i Asien rasar tidigt på måndagsmorgonen.
Flera experter och bedömare ser det som en reaktion på att USA:s president Donald Trump ställt ett stenhårt ultimatum till Iran.
Trump har hotat att ”utplåna” Irans kraftverk om de inte öppnar Hormuzsundet – en viktig farled för kommersiella fartyg.
Hotet utfärdades under natten till söndagen. Trump gav den iranska regimen en deadline på 48 timmar.
Nu tickar klockan. Om inte Iran väljer att öppna farleden kan USA gå till attack under natten mot tisdag.
”Svart måndag”
Börserna runt om i världen väntas falla kraftigt under måndagen med anledning av Trumps ultimatum.
Detta eftersom en storskalig attack mot iranska kraftanläggningar skulle förvärra energikrisen ytterligare. Marknadsanalytikern Tony Sycamore kallar Trumps hot för en ”tidsinställd bomb”.
– President Trumps hot har startat en 48-timmars tickande tidsbomb av ökad osäkerhet på marknaderna. Om ultimatumet inte dras tillbaka kommer vi sannolikt att se en svart måndag där de globala aktiemarknaderna öppnar i fritt fall och oljepriserna stiger kraftigt, säger han till Bloomberg.
Ole Sloth Hansen, råvaruanalytiker på danska Saxo Bank, drar samma slutsats.
– Vi gick in i helgen med ett litet hopp om deeskalering, och så helt plötsligt kommer det här förbannade ultimatumet, säger han till TV2.
LÄS MER: UPPGIFTER: Putin erbjuder Trump en uppgörelse
Marknaden reagerar kraftigt
Att USA:s eventuella attack kommer att skaka om marknaderna visar sig tidigt på måndagen.
Asiens börser faller kraftigt. I Sydkorea backar Kospi med över 5 procent efter en timmes handel. Samtidigt faller Nikkei – ett index på Tokyobörsen med de 225 största japanska företagen – med omkring 4 procent. Det bredare japanska indexet Topix backar med liknande siffror.
LÄS OCKSÅ: Anders Borg är säker: ”Två veckor kvar”
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Nato
Text: Redaktionen


