UPPGIFTER: USA inleder ockupation
2026 03 20
Donald Trump uppges vara beredd att inleda en ockupation.
Situationen i Mellanöstern har blivit allt mer komplicerad.
Nu uppger flera källor att Vita huset överväger en ockupation.
Kan ockupera viktiga ön
Donald Trump överväger att ockupera den iranska oljeön Kharg, uppger tre källor med insyn för Axios.
Alternativt överväger han att blockera ön.
Syftet med en sådan ockupation eller blockad skulle vara att pressa Iran att öppna Hormuzsundet igen, som är viktigt för den globala oljetransporten.
90 procent av Irans olja exporteras från Kharg.
Trump kan inte avsluta kriget på egna villkor förrän han har brutit Irans strypgrepp om Hormuzsundet, och att ockupera eller blockera Kharg ses som en potentiell lösning, enligt källorna.
– Han vill ha Hormuz öppet. Om han måste ta Khargön för att det ska hända, så kommer det att hända. Om han bestämmer sig för att göra en kustinvasion kommer det att ske. Men det beslutet har inte fattats än, säger en hög tjänsteman i administrationen till tidningen.
LÄS OCKSÅ: Circle K ger besked om bensinpriset - ändras omedelbart
Kräver soldater
En sådan operation är dock riskfylld eftersom den skulle kräva fler trupper som då hamnar i skottlinjen, vilket kan väcka motstånd på hemmaplan i USA.
Men Trump måste lösa frågan om Hormuzsundet.
– Vi har alltid haft soldater på plats i konflikter under varje president, inklusive Trump. Jag vet att detta är en fixering i medierna, och jag förstår politiken, men presidenten kommer att göra det som är rätt, säger en annan hög tjänsteman till tidningen.
En operation mot Kharg kommer dock att inledas först efter att Irans militära kapacitet runt Hormuzsundet har försämrats ytterligare.
– Vi behöver ungefär en månad för att försvaga iranierna mer med attacker, ta ön och sedan ta ett rejält grepp om dem och använda den för förhandlingar, säger en annan källa med insyn, enligt tidningen.
Det finns dock ingen garanti för att en ockupation av Kharg skulle tvinga Teheran att sluta fred på Trumps villkor, trots att ön är avgörande för landets oljeindustri.
– Om vi tar Kharg Island kommer de att stänga av kranen på andra sidan. Det är inte som att vi kontrollerar deras oljeproduktion, säger den pensionerade konteramiralen Mark Montgomery till tidningen.
Något slutgiltigt beslut om ockupation eller blockad av Kharg är ännu inte fattat, enligt källorna.
LÄS OCKSÅ: Tusentals marinsoldater på väg
Foto: U.S. Army National Guard photo by Spc. Zachary M. Zippe
Text: Redaktionen


