NYA SIFFROR: Så stora förluster har ryska armén lidit

2022 03 09

Ukrainska armén har tillfogat Putins styrkor stora förluster.

Det rapporterar den ukrainska regeringen som publicerat nya siffror över hur stora förluster Ukrainas Väpnade Styrkor har tillfogat ockupanterna.

Så här ser siffrorna ut.

Soldater och stridsvagnar

12 000 ryska soldater dödade eller skadade

317 stridsvagnar

Flygfarkoster

49 stridsflygplan

81 helikoptrar

7 drönare

Övriga stridsfordon och utrustning

1 070 pansarfordon

120 artillerisystem

56 artilleriramper

28 anti-flygvapensystem

482 fordon

3 fartyg

60 bränsletankar

Siffrorna är preliminära och som alltid i krig är det svårt att få alla uppgifter bekräftade.

En rad bedömare är dock eniga om att Ryssland fått betydligt större problem och förluster på slagfältet än vad Putinregimen hade förväntat sig.

Framgångsrikt luftförsvar

En bidragande faktor till att Ukraina står upp så pass bra mot den ryska krigsmaskinen är landets luftförsvar. Det används framgångsrikt mot ryskt stridsflyg och hindrar Ryssland från att ta luftherravälde, rapporterar det brittiska försvarsdepartementet på Twitter.

Samtidigt hävdar Ukrainas president Volodymyr Zelensky att hans militär har erövrat mängder med vapen, pansarfordon och stridsvagnar från fienden.

Troféer från slagfältet

– Vår militär har lyckats fylla på ammunitionsarsenalen med många troféer tagna från slagfältet, säger Zelensky, enligt CNN och tillägger:

– Fiendens stridsvagnar, pansarfordon och ammunition kommer fungera för vårt försvar av våra liv och vårt land. Vad kan vara mer förödmjukande för ockupanterna? Vi kommer att bekämpa fienden med deras egna vapen.

Upprepar sin uppmaning

President Zelensky upprepade sin globala uppmaning om att hans land behöver nya stridsflygplan för att undvika ”en massiv humanitär katastrof”.

Tidigare under onsdagen avfärdade Pentagon Polens förslag om att skicka Mig-29 stridsflygplan till USA för leverans till Ukraina.

– Vi tror inte att Polens förslag är hållbart, sade John Kirby, talesperson för det amerikanska försvarshögkvarteret, i ett uttalande.

Ukrainas himmelska utmaningar

En stor utmaning för Ukraina så här långt i kriget är dels att man inte får hjälp med att upprätta en flygförbudszon över landet, det som ofta kallas för att "stänga himlen". Det skulle stoppa de ryska flygplanens bombningar över landet. Men Nato har sagt nej.

En andra stor utmaning är att landet behöver fler egna stridsflygplan för att kunna bemöta de ryska planen och undvika att Ryssland tar herraväldet över luften. Där har Ukraina ännu så länge inte heller fått ett ja av Nato.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Vladimir Putin förnedrar Dmitrij Medvedev

2025 09 16

Rysslands ledare Vladimir Putin har förnedrat landets ex-president Dmitrij Medvedev.

Det uppger Alexandr Nevzorov, tidigare rysk parlamentsledamot och numera en av flera ryska journalister som lever i exil.

Förödmjukelse inträffade i helgen när Medvedev firade sin 60-årsdag. Den tidigare presidenten, numera vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, hade förväntat sig att Putin skulle hedra honom med Rysslands mest prestigefyllda utmärkelse – Sankt Andreasorden.

Putin har tidigare gett utmärkelsen till Kinas diktator Xi Jinping, Indiens premiärminister Narendra Modi och Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

Dmitrij Medvedev fick dock nöja sig med lägsta möjliga utmärkelse, den så kallade IV-ordern för att ”förtjänstfullt ha tjänat fosterlandet”.

En total förnedring, enligt Alexandr Nevzorov.

– Denna lilla prydnadssak brukar ges till alla småaktiga politiker, skriver han på Telegram.

– Om någon hade spottat snabbnudlar i ansiktet på honom hade det upplevts som mindre kränkande.

”En mardröm”

Nevzorov påpekar att Medvedev tidigare har tilldelats betydligt högre utmärkelser. Att han nu får en orden i den lägsta klassen beskriver journalisten som en ”mardröm” för den ryske ex-presidenten.

– Det är tydligt att ryska säkerhetsrådets vice ordförande har förnedrats.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

Propagandarör

Dmitrij Medvedev var Rysslands president mellan 2008 och 2012.

Efter invasionen av Ukraina har Medvedev tagit rollen som en av Kremls flitigaste propagandister. Han har gjort flera uppmärksammade uttalande. Senast anklagade Mevedev Finland för att planera ett aggressivt krig mot Ryssland

LÄS MER HÄR: Ryssland riktar dramatisk anklagelse mot Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


16 september 2025

Prata inte om glass och hamburgare – diktator inför förbud

2025 09 16

Nordkoreas diktator Kim Jong-un går fram med flera udda förbud.

Diktatorn har beslutat sig att förbjuda flera ord som upplevs som ”västerländska”. Bland annat förbjuds samtal om hamburgare, glass och karaoke, rapporterar nyhetsbyrån Daily NK.

Nordkoreanska reseguider har fått tydliga instruktioner om att orden numera är förbjudna.

– Målet är att lära ut det nordkoreanska ordförrådet samtidigt som man uppmanas undvika sydkoreanska uttryck och utländska lånord, rapporterar nyhetsbyrån.

I stället för hamburgare instrueras guiderna att säga ”dajin-gogi gyeopppang” som kan översättas till ”dubbelt bröd med nötfärs”.

Frustrerade reseguider

Regimen i Pyongyang vill premiera nordkoreanska uttryck för att förhindra att västerländsk ideologi och kultur får fäste i landet, uppger en källa för Daily NK.

Reseguider utrycker frustration över förbuden.

– Vi skulle förmodligen behöva använda främmande ord för att utländska turister ska förstå oss, säger en guide till nyhetsbyrån.

Samma guide befarar att han kommer bli av med jobbet vid minsta felsägning.

– Om man säger fel blir man utsparkad direkt.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Enormt hårda lagar

Nordkorea har redan implementerat mycket stränga lagar mot utländskt inflytande.  

Det är sedan tidigare förbjudet att titta på utländska filmer och lyssna på musik från väst. Den som bryter mot förbuden riskerar dödstraff.  

Ingen frihet

Nordkorea är världens mest slutna land. Invånarna är strängt övervakade och saknar all form av frihet.

– Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar, skriver Utrikespolitiska institutet om diktaturen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Nordkorea lovar att stödja nytt storkrig

Foto: I. Dooley resp D. Foodphototasty

Text: Redaktionen