14 mars 2026

Vita huset åberopar krislag från Koreakriget

2026 03 14

Stridigheterna i Mellanöstern orsakar svårigheter för hela världen.

Hormuzsundet, som normalt används flitigt som transportväg, har en central roll i världens energiförsörjning.

Nu går i princip inga transporter genom sundet, efter att Iran blockerat transporterna som ett svar på USA:s och Israels attacker.

USA agerar

Störningarna i oljetransporterna har fått bränslepriserna att rusa i många länder.

Nu agerar Vita huset för att säkra sin tillgång.

– Trumpadministrationen åberopar nödbefogenheter för att återuppta oljeverksamheten utanför Kaliforniens kust, rapporterar Politico.

– Energidepartementet hänvisar till USA:s militära beroende av utländsk olja.

LÄS OCKSÅ: Trump struntar i katastrofsiffror – ”Vi tjänar på det”

Order från energiministern

Det är den amerikanske energiministern Chris Wright som går ut med beskedet, efter att Donald Trump signerat en exekutiv order.

Den aktuella oljepipelinen utanför Kaliforniens kust har varit stängt sedan 2015.

Men nu vill USA återuppliva anläggningen.

– Idag kommer mer än 60 procent av oljan som raffineras i Kalifornien från utlandet, med en betydande andel som färdas genom Hormuzsundet, vilket utgör ett allvarligt nationellt säkerhetshot, uppger Chris Wright, rapporterar tidningen.

– Åtgärden ska stärka USA:s oljeförsörjning och återställa ett pipelinesystem som är avgörande för vår nationella säkerhet och försvar, och säkerställa att militära anläggningar på västkusten har den pålitliga energi som är avgörande för militär beredskap.

Åberopar gammal lag

Direktivet från den amerikanska administrationen åberopar en krislag från tiden för Koreakriget 1950, Defense Production Act, som ger presidenten befogenheter över inhemsk industri i försvarets intresse.

Men draget kritiseras.

– Donald Trump startade ett krig och erkände att det skulle få bensinpriserna att skjuta i höjden, säger Kaliforniens guvernör Gavin Newsom, enligt tidningen.

– Nu använder han denna kris som han själv skapat för att försöka göra det han velat göra i åratal; öppna Kaliforniens kust för sina vänner inom oljeindustrin så att de kan förgifta våra stränder.

LÄS OCKSÅ: Diktaturen böjer sig för USA

Foto: S Davis

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


06 aug 26

Mardrömsbesked för Tidöpartierna

2026 08 06

Med endast några veckor kvar till valdagen presenteras siffror som pekar på ett omfattande övertag för den ena sidan.

Siffrorna kommer från speljätten Unibet som presenterar sina odds inför valet.  

Det är ingen rolig läsning för regeringen. Enligt oddsen är det nästintill klart att oppositionen (S+V+MP+C) får flest mandat, uppger Unibet.

Med ett odds på 1,15 motsvarar det en sannolikhet på omkring 87 procent att den rödgröna sidan vinner valet och att Magdalena Andersson (S) får bilda regering.

– Politiska odds är ofta träffsäkra. Oddsen samlar in och väger samman all tillgänglig information, som opinionsdata, historiska mönster och politiska händelser samtidigt som de också påverkas av hur spelare väljer att satsa sina pengar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

– Det ger en tydlig bild av var vi står en månad före valdagen.

SD behåller andraplatsen

Unibets odds indikerar också att Sverigedemokraterna blir näst största parti efter Socialdemokraterna. SD väntas få över 20,5 procent av rösterna.

Samtidigt beräknas Moderaterna tappa i stöd.

– Oddsen lutar åt att M får under 17,5 procent av rösterna, vilket skulle vara en nedgång med ett par procentenheter från valresultatet 2022, uppger Unibet.

Noterbart är även att Liberalerna väntas missa riksdagsspärren. Enligt oddsen har partiet 30 procent chans att klara spärren.

Avslutningsvis indikerar Unibets odds att Vänsterpartiet går mot en stor valframgång. V beräknas bli näst största parti på den rödgröna sidan med ett valresultat på omkring åtta procent.

ANDRA LÄSER: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara |

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Flest mandat:
Opposition (S+V+MP+C): 1.15
Regeringen (M+SD+KD+L): 4.50

Största parti:
Socialdemokraterna: 1.01
Sverigedemokraterna: 13.00
Moderaterna: 17.00

Över/under riksdagsspärren:
Liberalerna under 4%: 1.34
Liberalerna över 4%: 3.00

Röstandel Socialdemorkraterna:
Under 32,5%: 1.80

Röstandel Moderaterna:
Under 17,5%: 1.75

Röstandel Sverigedemokraterna:
Över 20,5%: 1.60

Röstandel Centerpartiet:
Över 6%: 1.80

Röstandel Vänsterpartiet:
Under 8%: 1.80

Röstandel Kristdemokraterna:
Över 4,5%: 1.34

Röstandel Liberalerna:
Under 4%: 1.34

Röstandel Miljöpartiet:
Över 6,5%: 1.80

Källa: Unibet

LÄS OCKSÅ: Kraftig sänkning vid pump 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen