Två matjättar sänker priserna
2026 03 12
Den 1 april sänks matmomsen i Sverige från 12 till 6 procent.
Nu meddelar två av Sveriges största livsmedelskedjor att de kommer att sänka priserna i förväg.
Det handlar om lågprisjättarna Willys och Lidl.
Willys kommer att sänka priserna på all mat motsvarande momssänkningen. De nya priserna gäller från och med måndagen den 30 mars och omfattar alla matvaror med 12 procents momssats.
– Vi vill underlätta för våra kunder att göra sina matinköp till de lägre priserna redan från måndagen, i god tid före påskfirandet. Det ger dessutom våra medarbetare ett par extra dagar för att genomföra alla skylt- och etikettsbyten, säger Nicholas Pettersson, vd på Willys.
Lidl följer efter
Lidl kommer att sänka priserna på alla varor från kedjans eget varumärke Matriket, Prissänkningen träder i kraft från och med måndagen den 16 mars och motsvarar hela den nuvarande matmomsen på 12 procent.
– Vi välkomnar momssänkningen, men vi ser ingen anledning att vänta. Genom att tjuvstarta redan nu gör vi det billigare för svenska hushåll att välja svenskproducerad mat av hög kvalitet inför påsk, samtidigt som det blir enklare för våra kunder att stötta svenska lantbrukare, säger Jakob Josefsson, vd på Lidl Sverige.
LÄS MER: EU-CHEFEN: Stort misstag av Europa – kan bli dyrt
FAKTA: Lidls och Willys prissäkningar
Lidls prissänkning:
- Gäller samtliga medlemmar i Lidls kundklubb Lidl Plus.
- Omfattar alla varor under varumärket Matriket.
- Prissänkningen på 12 procent motsvarar hela den nuvarande momsen och gäller under perioden 16–30 mars. Därefter får kunder 6 procent extra rabatt utöver den ordinarie momssänkningen fram till 5 april.
Willys prissänkning:
- Prissänkningen motsvarande den sänkta matmomsen och träder i kraft måndagen den 30 mars.
- Alla etiketter och skyltar på matvaror i butiken ska bytas ut så fort som möjligt.
- Willys sänker priserna exakt motsvarande den nya momssatsen, avrundat till närmaste öre. Detta för att säkerställa att hela momssänkningen kommer kunderna till godo.
Källor: Lidl Sverige resp Axfood
LÄS OCKSÅ: Ryssland kan skicka in soldater i nytt land – president larmar
Foto: E. Soares
Text: Redaktionen


