9 mars 2026

Ukraina stoppar Ryssland

2026 03 09

Ukraina har satt stopp för ryska framryckningar och återerövrat territorium.

Ukraina ser mer positivt på läget på fronten nu jämfört med i slutet av 2025.

Det säger Volodymyr Zelenskyj, som berättar att ukrainska styrkor gjort viktiga erövringar.

”Varit ganska framgångsrika”

Ukrainska styrkor har befriat områden i landets södra delar som varit ockuperade av Ryssland.

De har därmed också lyckats stoppa en ny rysk offensiv i söder, uppger Zelenskyj, enligt Kyiv Independent.

– I södra delen av vårt land har ukrainska styrkor under den senaste en och en halv månaden genomfört ett antal viktiga åtgärder både i försvar och i vissa offensiva områden, säger Zelenskyj i samband med en gemensam presskonferens med Nederländernas premiärminister Rob Jetten i Kyiv, rapporterar tidningen.

– Åtgärderna syftade uteslutande till att motverka Ryska federationens planer. Vi tror att vi har varit ganska framgångsrika – vi återställde kontrollen över någonstans runt 400–435 kilometer, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Kina drar sig ur - överger Ryssland

”Mer positivt nu”

Zelenskyj medger att förhållanden på slagfältet är fortsatt svåra, och Ukraina är i behov av omvärldens stöd.

Ändå menar han att läget ser något ljusare ut nu jämfört med för några månader sedan.

– Men jag vill säga detta, mycket försiktigt, alla är mer positiva än det var i slutet av 2025, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Rysslands viktigaste mål är fortfarande att erövra östr Donetsk och Luhansk, och det pågår alltjämt en offensiv i Donbas.

– Deras planer har inte ändrats, de skjuts upp eftersom de inte kan göra detta med de medel och styrkor de har idag och på grund av våra väpnade styrkors agerande, säger Zelenskyj.

I Donetsk fortsätter ryska styrkor dock att vinna territorium, men till ett väldigt högt pris, enligt tidningen.

Varje erövrad kvadratkilometer vinns till priset av enorma förluster.

Det har också rapporterats att ukrainska styrkor i februari 2026 sammantaget erövrade mer territorium än de ryska styrkorna.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


08mars26

Motståndsgrupp till attack i Ryssland

2026 03 08

Den ukrainska partisangruppen Atesh har gått till angrepp.

En viktig järnvägsknutpunkt i Brjansk i västra Ryssland har attackerats.

Partisanerna har själv publicerat en video på attacken, som uppges ha slagit ut minst ett tåg.  

– Gruppen hävdar att de framgångsrikt har förstört ytterligare ett elektriskt lokomotiv, rapporterar Ukrainska Pravda.

Tåget ska enligt uppgift ha använts av den ryska militären för att transportera vapen och utrustning till fronten i Ukraina.

Stärkt säkerheten

Atesh attackerade samma järnvägsknutpunkt i november 2025. Efter incidenten höjde den ryska säkerhetstjänsten FSB beredskapen. Fler vakter placerades ut vid platsen och nya övervakningskameror monterades upp.

Men den stärkta bevakningen hjälpte föga. De ukrainska partisanerna lyckades återigen genomföra en framgångsrik sabotageoperation.

– Efter vårt första besök uppgav ockupanterna att de ”stärkt säkerhetsåtgärderna”.  De satte in fler vakter, installerade nya kameror och skärpte tillträdesreglerna. Men som ni kan se i videon hjälpte inte detta dem, framhåller gruppen i ett uttalande.

– Medan FSB skriver rapporter om påstådd "förstärkning", går vårt folk lugnt in i skyddade anläggningar och förstör metodiskt den utrustning som används för att transportera ammunition till fronten. Det finns inga säkra platser kvar för dem, fortsätter uttalandet.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Hävdar: Infiltrerat ryska militären

Atesh har tidigare hävdat att man lyckats infiltrera den ryska militären.

Flera Atesh-agenter har vittnat om att rörelsen har utvecklats till ett rikstäckande nätverk som inte bara är verksamt på Krym och i östra Ukraina, utan även långt inne i Ryssland.

– Om ockupanterna tidigare kände sig hotade på Krym eller i närheten av Donetsk, ryggar de i dag tillbaka vid varje ljud i Moskvaregionen eller Volgograd, sade en av gruppens medlemmar till Kyiv Post i slutet av december.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Gränsen nådd för Erdogan – skickar stridsflygplan

2026 03 08

Svallvågorna från Irankriget har nått Cypern.

Den europeiska önationen har varit måltavla för en rad iranska drönar- och robotattacker sedan USA:s och Israels inledande attacker mot Iran för en vecka sedan.

Hotet från Iran har fått flera europeiska länder att agera.

Bland annat har Grekland, Frankrike och Storbritannien flyttat militär utrustning i riktning mot Cypern.

Nu uppges ytterligare ett land agera.

Turkiet, som kontrollerar den norra delen av Cypern, överväger att skicka flera F-16-stridsflygplan till ön.

– Utplacering av stridsflygplan är en av flera åtgärder som övervägs som svar på de ökade spänningarna, rapporterar den statliga tv-kanalen TRT Haber.

Sedan tidigare har Grekland stationerat fyra F-16-flygplan på Cypern.

Högsta beredskap

Iran uppges bland annat ha avfyrat drönare mot den brittiska flygbasen RAF Akrotiri på Cypern.

Attacken inträffade under krigets första dagar. Efter incidenten har Storbritannien satt sin militära personal i högsta beredskap.

– Skyddet av våra styrkor i regionen är på högsta nivå, sade en talesperson för det brittiska försvarsdepartementet i samband med händelsen.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film 

Regeringsbyggnad brinner

Samtidigt fortsätter attackerna att rasa i Mellanöstern.

I ett inlägg på X uppger den israeliska militären att de genomfört en våg av attacker mot den internationella flygplatsen Mehrabad i den iranska huvudstaden Teheran. Flera iranska stridsflygplan uppges ha förstörts.

Iran har också genomfört storskaliga angrepp. Flera länder har attackerats – bland annat Kuwait, Saudiarabien och Bahrain.

I Kuwait står en regeringsbyggnad i brand, rapporterar CNN. Byggnaden på cirka 22 våningar uppges ha träffats i en drönarattack.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland – ”kommer bemötas kraftfullt”

Foto: Nato resp President of Turkey Office

Text: Redaktionen