07mars26

Jättebesked för Ryssland – USA vill hjälpa

2026 03 07

Trump-administrationen ger ett besked som lär glädja Putin.

Putinregimen har stora problem med sin ekonomi till följd av Ukrainakriget och de sanktioner som har riktats mot Ryssland.

Men nu öppnar USA för en sanktionslättnad som kraftigt skulle gynna Rysslands finansiering av kriget.

Kan få hjälp från USA

USA överväger att häva sanktioner mot rysk olja, rapporterar Kyiv Independent.

Trumps finansminister Scott Bessent säger att Vita huset kan komma att häva vissa av sanktionerna för att hantera en global brist på oljeleveranser till följd av kriget i Iran.

Lättnader i restriktionerna kan leda till att stora mängder olja kan komma tillbaka till världsmarknaden, enligt den amerikanska finansministern.

– Det finns hundratals miljoner fat olja i vattnet som är sanktionerade, och i princip kan finansdepartementet genom att häva sanktionerna skapa försörjning, säger Scott Bessent, enligt tidningen.

Oljeindustrin har beskrivits som helt avgörande för Rysslands finansiering av kriget i Ukraina. De amerikanska sanktionerna har varit ett stort problem för Putinregimen.

Men nu öppnar Trump-administrationen alltså för att hjälpa Ryssland, för att hantera den globala oljebristen.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

”Ryssland gynnas av konflikten”

Scott Bessents kommentar kommer efter att USA redan tillfälligt har lättat på restriktionerna när det gäller ryska oljeleveranser till Indien.

Men nu kan det alltså bli aktuellt med ytterligare lättnader.

Kriget i Iran har lett till en kris på oljemarknaden, och flera bedömare säger att Ryssland kommer att tjäna stort på krisen.

Den 1 mars tillkännagav Iran att man skulle blockera handeln genom Hormuzsundet som svar på de israelisk-amerikanska attackerna. 20 procent av världens olja passerar genom sundet.

Enligt ekonomer är det tydligt vilket land som kommer att vinna på den här utvecklingen.

– Ryssland kommer med stor sannolikhet att gynnas av konflikten, säger Oleksandr Talavera, professor i finansiell ekonomi vid University of Birmingham, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Massflykt från USA

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia Office 

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


1dec2025

Massiv kinesisk expansion i Ryssland

2026 03 06

Kina storsatsar i Ryssland.

Allt fler kinesiska företag tar sig in på den ryska online‑marknaden och hotar traditionella ryska aktörer.

Under förra året startades var femte e‑handelsföretag i landet med kinesiskt inflytande, rapporterar oberoende Moscow Times.

Ökar sin närvaro online

Under 2025 startades en betydande mängd nya online‑företag i Ryssland där en kinesisk medborgare varit grundare eller vd.

Ungefär var femte nyregistrerat e‑handelsbolag var kinesiskt enligt en undersökning från T-Business.

Analytiker visar att förra året fördubblades antalet registreringar av kinesiska företag inom e‑handel, och det totala antalet kinesiska aktörer som sysslar med online‑handel i Ryssland ökade 2,4 gånger jämfört med 2024.

– Den här utvecklingen är snabbare än vad vi sett tidigare, och visar på en tydlig trend av kinesiskt inflytande i Rysslands digitala ekonomi, säger en affärsanalytiker som följer marknaden.

LÄS MER: 80 procent stoppas – dundersmäll för Putins armé

Slår mot ryska aktörer

Den ökade närvaron av kinesiska nätverksföretag innebär att ryska entreprenörer möter hårdare konkurrens i en redan utmanande ekonomi.

Många ryska e‑handelsplattformar har tidigare haft en dominerande roll i landet, men den snabba ökningen av kinesiska aktörer har lett till ett ökat tryck – särskilt inom varuförsäljning och tekniska tjänster.

Experter menar att kinesiska företag ofta har stora resurser och effektiva logistikkedjor, vilket kan ge dem fördelar i konkurrensen om ryska konsumenter och partners.

– Det här är inte bara tillfälliga satsningar – det är en strukturell förändring, säger en marknadsexpert med fokus på e‑handel, till Moscow Times.

Öppnar upp

Den kinesiska expansionen i Rysslands digitala ekonomi kommer i ett läge där många västerländska företag har lämnat den ryska marknaden efter sanktioner och handelsbegränsningar.

Detta öppnar upp för asiatiska aktörer att ta större marknadsandelar.

Samtidigt fortsätter Kina och Ryssland bygga ekonomiska relationer inom många sektorer, där Kina länge varit en av de största handelspartnerna för rysk import och export.

LÄS MER: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen