”Gigantisk eld- och rökbomb” – flygplats sönderbombad

2026 03 07

En stor attack har genomförts vid en flygplats.

Eld, stora rökmoln och brinnande flygplan syns i bilder som har delats av vittnen på sociala medier.

Flygplatsen har utsatts för en stor bombattack under natten mot lördagen.

Dramatiska vittnesuppgifter

Mehrabads flygplats i Irans huvudstad Teheran har attackerats av Israel.

Vittnen rapporterar om dramatiska scener.

Flygplatsen har förvandlats till ”en gigantisk eld- och rökbomb”, enligt vittnesuppgifter till New York Times.

Även ett brinnande flygplan kan ses på bilder från attacken, och satellitbilder visar att flera flygplan befann sig på flygplatsen när attacken skedde, enligt BBC.

Mehrabad är Irans mest trafikerade flygplats. 

Vissa specifika delar av flygplatsen tycks ha varit måltavla, enligt iranska statliga medier, som alltså bekräftar att flygplats har attackerats.

Attacken är ett nytt led i det israelisk-amerikanska anfallet mot Iran.

– Det sker efter att den israeliska militären sagt att de inleder en "omfattande ny våg av attacker" i landet, rapporterar kanalen.

”Andra fruktansvärda natten”

Flygplatsen har attackerats redan tidigare, den 4 mars.

Då riktade man in sig på försvars- och detektionssystem som beskrevs som hot mot det israeliska flygvapnet.

Vittnen uppger dock att natten bombattack har varit betydligt mer intensiv, enligt kanalen. Det är oklart vilka delar av flygplatsen som har angripits, och hur förstörd den är totalt sett.

För Teherans befolkning är kriget mycket närvarande.

– Jag vaknade klockan två på natten när jag hörde explosionerna. Det var den andra fruktansvärda natten i rad, säger en kvinna i 40-årsåldern i Teheran, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Fönster krossas – kan inte sova

Ett annat vittne säger att ”kvarterets fönster har krossats”, medan en 20-årig Teheranbo berättar klockan 4 på natten:

– Jag har fortfarande inte kunnat sova. De bombarderade Teheran i natt.

Flygplatsen Mehrabad ägs av den iranska regeringen. Den har endast inrikesflyg, men är alltså landets mest trafikerade flygplats. Utrikesflygen går istället från Imam Khomeini International Airport, som ligger utanför Teheran.

LÄS OCKSÅ: Massflykt från USA

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


9 okt 2026

EXPERTER: Sluta använda Google som sökmotor

2026 10 09

Google håller på att förändra sin söktjänst.

Detta så att användarna i allt större utsträckning får svar från AI i stället för länkar till andra webbplatser.

Enligt experter kan det nu vara läge att byta sökmotor.

Google gör ändring

När du söker efter något på Google möts du numera ofta av en AI-genererad sammanfattning högst upp bland sökresultaten.

Men Google planerar att ta utvecklingen ett steg längre, rapporterar Mobil.se

Enligt sajten är utvecklingen på väg mot en söktjänst där användaren inte bara får en AI-sammanfattning före länkarna, utan i stället kan få informationen presenterad i AI-form direkt hos Google.

– Den här funktionen, som sammanfattar information och besvarar frågor utan att användaren behöver klicka på några länkar, har lett till ett kraftigt ras i trafiken till publicisters webbplatser och har visat sig innehålla många faktiska fel, skriver PC Mag.

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Förödande inverkan

Förändringen kan få stora konsekvenser för webbplatser som är beroende av att människor hittar deras innehåll via Google.

Lily Ray, vice vd för SEO-strategi och forskning vid den digitala marknadsföringsbyrån Amsive, varnade redan förra året för konsekvenserna av Googles planerade förändringar.

– Det kommer att få en förödande inverkan på internet, sade hon till Technology Magazine.

För den som vill läsa mer utförligt eller kontrollera var uppgifterna kommer ifrån kan det också bli viktigt att kunna hitta och besöka ursprungskällorna.

Bland alternativen för de som vill välja en annan söktjänst finns bland annat Ecosia, DuckDuckGo, Qwant och Startpage. De skiljer sig åt när det gäller bland annat integritet, hur sökresultaten presenteras och vilka funktioner som erbjuds.

Fått kritik tidigare

Det är inte första gången experter uppmanar användare att slopa Google.

Tidigare i år rapporterade svenska Yle om experter som ansåg att européer borde minska sitt beroende av amerikansk teknik. Bland råden fanns att byta webbläsare från Chrome och Firefox till alternativ som Vivaldi och LibreWolf.

Pernille Tranberg, dataetisk rådgivare vid den danska organisationen Dataethics, lyfte då fram både integritetsfrågor och Europas beroende av amerikanska teknikbolag.

– Varför skulle vi inte stödja vår egen teknikindustri som betalar skatt och anställer folk i Europa? Nu med Trump inser många att de stora amerikanska teknikbolagen inte bryr sig om demokrati. Det här är också en politisk säkerhetsfråga, sade hon till Svenska Yle.

Även dataskyddsexperten Elias Aarnio förespråkade ett byte av webbläsare.

– Bort med Chrome och Firefox både i mobilen och på datorn, sade han till kanalen.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


10 okt 2026

Snöoväder drar in – brakar loss i flera län

2026 10 10

Mer snö är på väg.

Höstens första snöoväder har redan dragit in över Sverige och orsakat stora trafikproblem i Dalarna.

Nu väntas mer snö i helgen, samtidigt som flera lågtryck är på väg in över landet.

Snön drar in

Under veckan föll höstens första snö på flera håll i Sverige. Nu visar SMHI:s senaste prognos att snön kan falla på nytt under helgen.

På lördagen väntas regn röra sig nordost över södra Sverige. Under eftermiddagen ser nederbörden ut att stanna upp över nordligaste Götaland, Svealand och sydligaste Norrland.

I nordvästra Svealand och södra Norrlands inland kan regnet delvis övergå i snöfall.

Även på söndagen kan snön falla på nytt.

Enligt SMHI väntas delvis snöfall i norra Dalarna och södra Norrlands inland.

– Möjligen att det under söndagen även kan vara snöinslag ut mot kusten i norra Hälsingland och Medelpad, uppger vädermyndigheten.

Samtidigt väntas kylan hålla i sig uppåt i landet.

– Längre norrut domineras vädret fortsatt av ett högtryck och luften är så pass kall att temperaturen på en del håll i Norrlands inland kan få svårt att orka över nollan även mitt på dagen, meddelar SMHI.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Snökaos i Dalarna

Veckans snöfall har redan fått stora konsekvenser i trafiken.

I västra Dalarna föll blötsnö under torsdagen.

Enligt SVT Nyheter Dalarna blev vissa bilister stående i upp till två timmar. Även lastbilar fastnade, och en lastbil hamnade i diket norr om Orsa.

– Det är kaos här, det är köer åt alla håll och kanter, och det snöar fortfarande väldigt mycket, sade bilisten Tom Eriksson till SVT.

Polisen uppgav att det hade fallit omkring 15 centimeter blötsnö i området. Snön, i kombination med hård vind, bidrog till besvärliga trafikförhållanden.

Tillfällig stabilisering

Efter helgens ostadiga väder väntas en tillfällig stabilisering i början av nästa vecka.

På måndagen kan regn och skurar dröja kvar i områden kring Östersjön, men i övrigt väntas en högtrycksrygg ge mer uppehåll.

Därefter väntas flera nya lågtryck komma in från sydväst, med perioder av regn och blåst. I norra Norrlands inland och i fjälltrakterna kan nederbörden delvis falla som snö.

Andra läser: Fiasko vid ryska fronten – lägsta på tre år

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen