5 mars 2026

SD vänder – gränsen nådd för Jimmie Åkesson

2026 03 05

De så kallade tonårsutvisningarna har skapat stor debatt i Sverige.

Tidigare har familjeanknytning kunnat utgöra ”särskilt ömmande skäl”, vilket inneburit att minderåriga med tidsbegränsade uppehållstillstånd kunnat stanna i landet efter att de fyllt 18 år. Regeringen och SD avskaffade möjligheten 2023 med stöd av S.

De senaste veckorna har det rapporterats om flera uppmärksammade fall där unga personer tvingats lämna Sverige, trots att de bott och studerat i landet i flera år.

Nu agerar Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson. 

SD-ledaren meddelar att han vill pausa tonårsutvisningarna med omedelbar verkan.

– Jag tycker det är det mest rimliga, i stället för att hasta fram något regelverk som inte träffar rätt det heller så att man får hålla på och lappa och laga hela tiden. Då är det bättre att man pausar om det är möjligt och sen hitta ett regelverk som träffar bättre, säger Åkesson till DN.

Erkänner misstag

SD-ledaren konstaterar att den nya lagstiftningen har slagit fel, och eftersom det kan ta lång tid att justera den behöver utvisningarna pausas.

– Syftet har ju aldrig varit att 18-åriga flickor som går på gymnasiet och bor hemma hos mamma och pappa ska skickas till ett land som deras föräldrar kom ifrån, eller som de själva flyttade ifrån när de var väldigt små, säger han till tidningen.

Liberalerna följer 

Kort efter Åkessons utspel meddelar även Liberalerna att de vill pausa tonårsutvisningarna, rapporterar DN.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson uppger att hon välkomnar Åkessons besked och att hon hoppas att regeringen "kan nå en lösning så fort som möjligt". 

LÄS OCKSÅ: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen 

Översyn pågår

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) har tidigare meddelat att regeringen ser över systemet för tonårsutvisningarna.

– Jag kan konstatera att några av de frågor som varit föremål för allmän debatt, men också en lång rad andra frågor som rör lagstiftning på det här området, är föremål för arbete under våren. Så får vi återkomma och berätta om utfallet för det när det är klart, har han sagt till Aftonbladet.

LÄS OCKSÅ: Nytt land kan attackera Iran

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


19nov2025

Enormt fynd i Medelhavet – kan lyfta hela Europa

2026 04 10

Ett betydande fynd har upptäckts i Medelhavet.

Ett gasfynd har hittats utanför Egyptens kust.

Fyndet kan få stor betydelse för både regionen och hela Europa, rapporterar Euronews.

Potentiell livlina

Det italienska energibolaget Eni har tillsammans med egyptiska myndigheter hittat en betydande naturgasresurs vid Temsahfältet i östra Medelhavet.

Fyndet uppskattas preliminärt till flera biljarder kubikfot gas, tillsammans med stora mängder kondensat.

– Preliminära uppskattningar pekar på omkring 2 biljarder kubikfot gas vid Temsah-fältet utanför Egyptens Medelhavskust, uppger Eni i ett uttalande.

Fältet ligger cirka 70 kilometer utanför kusten och nära befintlig infrastruktur, vilket kan underlätta en snabbare utveckling och produktion.

– Upptäckten kan erbjuda Kairo och det bredare europeiska kontinenten en potentiell livlina i takt med att kriget med Iran får kostnaderna för energiimport att skjuta i höjden, uppger nyhetsbolaget.

Upptäckten i Medelhavet markerar därför inte bara ett lyft för Egypten – utan också en möjlighet att påverka energibalansen i ett större europeiskt perspektiv.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ukraina har nytt supervapen

Kan minska energikrisen

Gaspriserna i Europa har stigit med hela 25 procent, rapporterade Bloomberg i mars.

Ett av skälen är att gaspriserna påverkas mycket starkt av kriget i Iran.

Tidpunkten för upptäckten beskrivs därför som särskilt viktig menar Euronews, eftersom Egypten samtidigt drabbats av störningar i gasleveranser från bland annat Qatar och Israel.

Det har lett till kraftigt ökade importkostnader och press på landets ekonomi.

Fyndet kan därför bidra till att lätta trycket på energisystemet – både i Egypten och potentiellt i Europa, där efterfrågan på gas är fortsatt hög.

Europa kan lyftas

I ett läge där energipriserna är pressade av konflikter och osäkerhet kan nya leveranser spela en viktig roll för att stabilisera marknaden.

En instabil europeisk gasmarknad påverkar även Sverige.

–  Osäkerheten som finns på gasmarknaden påverkar elpriserna. I exempelvis Tyskland används gas i stor omfattning för att producera el. Detta i kombination med att det europeiska elsystemet är sammankopplat innebär att höga gaspriser även påverkar priserna på el i Sverige, framhöll Energimyndigheten nyligen i ett uttalande.

Anders Wallinder, som är chef vid avdelningen för trygg energiförsörjning på Energimyndigheten, har tidigare flaggat för samma sak.

Sverige har ett lågt behov av gas, men påverkas ändå av marknaden eftersom det svenska elsystemet är tätt sammankopplat med flera andra europeiska länder. Gasbrist i Europa leder till högre elpriser i Sverige, enligt Wallinder.

LÄS MER: Europeiskt land lämnar Putins allians

Foto: P. Neznanov

Text: Redaktionen