Ebba Busch: “Detta kommer skaka om svensken”
2026 03 05
Ebba Busch vill “skaka om svensken lite”.
Om bara månader är det dags för riksdagsvalet 2026.
Liberalerna ser ut att gå mot ett tufft val – och ligger under fyraprocentsspärren i de senaste opinionsundersökningarna.
Men mellan blocken är det alltjämt förhållandevis jämnt.
I en ny intervju berättar Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch att hon vill “skaka om svensken lite”, rapporterar Dagens Nyheter.
Busch varnar
KD-ledaren talar om vad hon beskriver som “svenska kristna värderingar” – någonting som hon vill ska främjas i samhället.
Samtidigt varnar hon för “politiskt driven Islam” – som hon beskriver som ett hot.
– Att politiskt driven islam vinner i kommunval och vinner mark även i lagstiftande församlingar, säger Busch (KD) till DN.
“Vill skaka om”
Busch säger att konsekvensen av den svenska “flatheten” är att “hela Sveriges grundexistens” är hotad.
– Jag spelar upp det här hotet för att skaka om svensken lite: ”Fatta, vi måste ta den här striden nu”, säger hon.
– Annars kan vi plötsligt få en utveckling där de här värderingarna har slagit rot och majoriteter skiftat.
Läs mer: Trump hånar Zelenskyj med öknamn
Förtroendet ökar
I en undersökning från slutet av februari genomförd av Novus framgår att förtroendet för Ebba Busch ökar.
Men populärast är hon inte.
Istället är det Magdalena Andersson (S) som är den partiledare som har högt förtroende med 43 procent, följt av Ulf Kristersson (M) med 36 procent och Jimmie Åkesson (SD) med 29 procent.
Största ökningen
Men ökningen för Ebba Busch är anmärkningsvärd, understryker Novus.
– Den största ökningen står dock Ebba Busch för. Hennes förtroende har stigit statistiskt säkerställt med 4 procentenheter sedan januari, vilket innebär att hon nu bara är en procentenhet efter Åkesson, framhåller Novus.
– I bottensegmentet är läget mer stabilt, även om vi ser en svag återhämtning för både Mohamsson (+2) och Thand Ringqvist (+2). Denna uppgång väger dock inte upp för de tapp de upplevde mellan december och januari.
Läs mer: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen
Foto: D. Karlsson Lönnö Regeringskansliet
Text: Redaktionen


