4 mars 2026

”Helt orimligt” – ny regel om laddning av elbilar införs

2026 03 05

Regeringen vill öka attraktionsvärdet i att ha ett elfordon.

En del av ambitionen är att underlätta möjligheten att kunna ladda bilen vid sin egen bostad. Igår meddelade regeringen därför att nya regler ska införas som innebär att hyresgäster och bostadsrättshavare ska kunna få en laddningspunkt installerad där man parkerar bilen.

Det är dock den boende som ska betala.

Och det får Hyresgästföreningen att protestera med kraft. 

Det här förslaget är verklighetsfrånvänt. Det är toppen, och en självklarhet, att alla ska kunna ladda sin elbil i närheten av sin lägenhet, säger Hyresgästföreningens vice ordförande Ola Palmgren till Aktuell Hållbarhet.

Men han tillägger att det är “helt orimligt” att “vältra över kostnaden på hyresgästen".

Jämför med rinnande vatten

Hyresgästföreningen jämför möjligheten till att kunna ladda elbilen med rinnande vatten och ström i eluttagen.

En skillnad mellan hyresgäster och fastighetsägare är dock att de förstnämnda inte kan få stöd från Klimatklivet om man skulle vilja få en laddpunkt installerad.

Vi tycker att ansvaret för att installera och underhålla laddstolpar ska ligga på fastighetsägaren, vars fastighet ökar i värde med de här laddpunkterna. Nej, det här riskerar att låsa fast hyresgäster i fossilbilar samtidigt som de fossila bränslena kommer bli allt dyrare, säger Ola Palmgren.

LÄS MER: Paniksiffror – värsta raset sedan finanskrisen

Regeringens förklaring

Enligt regeringen finns det flera skäl till att det är den boende som ska betala notan.

– Det är inte heller garanterat att efterfrågan på parkeringsplatser med laddinfrastruktur kommer att bestå efter att den berörde flyttat. Det är därför rimligt att kostnaderna för laddningspunkten inte bör belasta de övriga boende, hyresvärden eller bostadsrättsföreningen, framhåller man bland annat i lagförslaget.

Förslaget är baserat på ett EU-direktiv om byggnaders energiprestanda och föreslås träda i kraft den 29 maj 2026.

LÄS MER: Har inte hänt sedan 2005 – Trump under enorm press

Foto: Precious Madubuike resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen