Historisk nedskjutning – stridsflyg störtar
2026 03 04
Israel går ut med ett besked om nya attacker mot Iran.
Beskedet kommer från den israeliska militären, IDF.
– De väpnade styrkorna har inlett en omfattande attack mot mål från det iranska terroristregimen i Teheran, uppger IDF i ett uttalande på Telegram.
Historisk nedskjutning
I attacken ska bland annat ett iranskt stridsflygplan skjutits ned över huvudstaden.
Det är första gången någonsin som ett stridsflyg av modellen F-35, som Israel använder, skjuter ner ett annat stridsflygplan i strid, enligt IDF. Enligt The Jerusalem Post handlar det om den israeliska modellen F-35I.
Det nedskjutna planet var ett jaktplan av modellen Yak-130.
Första gången sedan 1985
Det är inte första gången som det israeliska flygvapnet sköt ner ett fiendeplan. Men det var länge sedan sist.
Förra gången var för över 40 år sedan.
– Senast det israeliska flygvapnet sköt ner ett flygplan var den 24 november 1985, under ett luftslag över Libanon, rapporterar Dagbladet, med hänvisning till israeliska kanal 12.
LÄS OCKSÅ: USA kan tvingas backa – missilerna snart slut
Sverige skickar nödteam
Under förmiddagen kom också beskedet att Sverige skickat ett team till Riyadh, Saudiarabiens huvudstad, rapporterar TV4.
De ska hjälpa svenskar som finns i regionen.
Planen är att hjälp också ska skickas till Abu Dhabi i Förenade Arabemiraten.
– Så fort det är möjligt att ta sig dit för att kunna hjälpa till på plats. Både för att samordna reguljära flygtransporter när det väl kommer igång, men också för att hjälpa människor som vill ta sig ut på annat sätt, via markvägen, säger statsminister Ulf Kristersson, till kanalen.
Danmarks besked
Från Sveriges grannland Danmark kommer besked att det inte finns några planer på att evakuera danska medborgare i Mellanöstern för tillfället.
– Det finns ingen chans till det. Det finns fortfarande möjligheter att ta sig hem, och igår kom danskar hem från Oman, från Emiraten, och det kommer fler plan idag, säger utrikesministern Lars Løkke Rasmussen, till TV2.
– Utmaningen är att det finns luftrum som är stängt, men det finns kommersiella flygbolag som flyger, så vår uppgift är att hjälpa de många danskar som behöver hjälp att ta sig hem.
LÄS MER: Har inte hänt sedan 2005 – Trump under enorm press
Arkivfoto: IDF Spokespersons Unit
Text: Redaktionen


