12 maj 2026

Inte hänt sedan 2024 – Ukrainas militär firar

2026 03 03

Februari blev en riktigt bra månad för Ukrainas väpnade styrkor.

Samtidigt som det avfyras missiler och drönare i Mellanöstern fortsätter kriget mellan Ryssland och Ukraina utan slut i sikte.

Tidigare i februari sade president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina befriat omkring 300 kvadratkilometer i samband med en ny motoffensiv.

Nu framgår att Ukrainas lyckats med en bedrift som inte har skett sedan 2024, rapporterar Kyiv Independent.

Inte sedan 2024

Det var under sommaren 2024 som Ukraina inledde en offensiv in i Kursk oblast – ryskt territorium.

Sedan dess har ryssarna återtagit Kursk.

Men nu framgår att Ukraina för första gången sedan Kursk-offensiven har återtagit mer mark från Ryssland än vad de har förlorat till Ryssland.

Det bekräftar överbefälhavare Oleksandr Syrskyj.

“Vi har överlevt”

Ukrainska motoffensiver i Zaporizjzja och Dnipropetrovsk har varit framgångsrika mot bakgrund av Rysslands förlorade tillgång till Elon Musks Starlink-satelliter.

Och nu när vintern är över kan Ryssland inte längre dra nytta av hårda väderförhållanden.

– Vi har överlevt “vinterns slag”, säger Oleksandr Syrskyj.

Läs mer: USA kan tvingas backa – missilerna snart slut

Nya attacker

Samtidigt kommer uppgifter om nya ukrainska drönarattacker mot rysk energiinfrastruktur.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade den 2 mars att ukrainska styrkor slog till mot oljeterminalen Sjeskharis och marinbasen i Novorossijsk i Krasnodar-regionen, vilket orsakade en brand och skadade oljetankers vid terminalen samt en radar tillhörande luftvärnssystemet S-400, uppger tankesmedjan ISW.

Flera träffar

ISW fortsätter.

– Källor inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU uppgav för det ukrainska public service-bolaget Suspilne att de ukrainska drönarattackerna träffade krigsfartyg, målradarn till ett S-300-luftvärnssystem, ett Pantsir-S2-system samt sex av terminalens sju oljelastarmar, uppger tankesmedjan.

Läs mer: Ryskt panikdrag vid fronten – går emot alla regler

Foto: By Lycksele-Nord - Own work SBU Alpha, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen