”Värsta scenariot på väg att ske” – Nordea flaggar för chockvåg
2026 03 02
Analytiker varnar nu för “chockvågor genom energimarknaderna”.
Attackerna i Mellanöstern fortsätter.
Oljepriset stiger kraftigt på måndagen och omvärlden gör sig redo på ytterligare eskalering.
Nu varnar Nordeas analytiker för att “värsta scenariot är på väg att ske”, rapporterar Børsen.
“Värsta på väg att ske”
– Ett av de värsta tänkbara scenarierna som oljeanalytiker har räknat på i årtionden håller på att inträffa, säger Thina Saltvedt, chefsanalytiker för energi och hållbarhet på Nordea.
Eftersom Mellanöstern står för en pass stor del av världens oljeproduktion menas det att efterdyningarna av ett utdraget krig i regionen kan skicka “chockvågor genom energimarknaderna och skaka världsekonomin”.
30 procent
Mellanöstern står enligt Saltvedt ensamt för runt 30 procent av världens oljeproduktion.
En konflikt som bidrar till störningar i oljeproduktionen “skulle kunna få massiva konsekvenser för världens energimarknader och världsekonomin”.
Oljeanalytiker Ole-Rikard Hammer på Arctic Securities riktar nu blicken mot en av världens viktigaste transportleder.
– Marknaden tror än så länge inte helt på en situation där Hormuzsundet stängs. Men bakgrunden är dramatisk, säger han.
Läs mer: EU-land bekräftar: Vi har attackerats
Pausar naturgas
Qatars statligt ägda energibolag, QatarEnergy, meddelar att de har stoppat produktionen av flytande naturgas efter iranska attacker mot några av deras anläggningar, rapporterar BBC.
Bolaget uppger att de attackerade anläggningarna var Ras Laffan – en landbaserad anläggning för gasutvinning – och Mesaieed, en annan nyckelplats för Qatars produktion av naturgas.
Fjärde amerikan död
Under gårdagen meddelade Centcom att tre amerikaner har dött.
På måndagseftermiddagen kommer besked om att en fjärde amerikan har omkommit i samband med attackerna, bekräftar Centcom.
Läs mer: Pentagon går rakt emot Trump
Foto: Nordea
Text: Redaktionen


