Allt stiger – jubel i Ryssland

2026 03 02

Kreml riktar kraftig kritik mot USA:s och Israels krig mot Iran.

Samtidigt dras det på smilbanden i Ryssland.

Detta eftersom oljechocken som kriget i Mellanöstern har orsakat är goda nyheter för den ryska krigskassan.

Under måndagsförmiddagen rusar oljepriserna i höjden, vilket välkomnas av Kreml.

– Snart ser vi över 100 dollar i olja per fat, skriver den ryske toppolitikern Kirill Dmitriev i ett inlägg på X.

”Hur olyckligt det än låter”

Tv-ankaret Vladimir Solovjov, som länge varit en av Kremls ledande propagandister, delar glädjen.

– För vår budget är [attacken mot Iran] ett stort plus. Om Trump attackerar iranska oljefält, så skulle vi, hur olyckligt det än låter, bli ett av få återstående oljeproducerande länder, säger han under ett framträdande i rysk stats-tv, uppger Politico.

Rusar på börsen

Att den ryska oljemarknaden kan dra nytta av kriget i Mellanöstern visar sig på Moskvabörsen under måndagsförmiddagen. Flera ryska oljejättar noterar kraftiga uppgångar, rapporterar Ukrainska Pravda.

Gazprom Nefts aktiekurs stiger med 5,2 procent, Lukoils med 5,3 procent och Rosnefts med 8,64 procent.

LÄS MER: Ryskt panikdrag vid fronten – går emot alla regler

Putin: ”Cyniskt brott”

Samtidigt utrycker Kreml officiellt upprördhet över attackerna mot Iran.

Dödandet av Irans högste ledare Ali Khamenei väcker starka reaktioner i Moskva.

Den ryske ledaren Vladimir Putin sörjer sin diktatorkollega och riktar kraftig kritig mot den amerikansk-israeliska attacken.  

– Vänligen emottag mina djupaste kondoleanser i samband med lönnmordet på den Islamiska republiken Irans högsta ledare, Seyyed Ali Khamenei, och hans familjemedlemmar, utfört i cyniskt brott mot mänsklig moral och internationell rätt, säger han i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: EU-land bekräftar: Vi har attackerats

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Gmail-användare varnas – ”Väldigt viktigt att kolla detta”

2026 03 02

Cyberkriminella ger sig på Gmail-användare.

De använder sig bland annat av AI för att driva attackerna.

På så sätt har de lyckats ta över mejlkonton och komma över känslig information.

Nu är det “viktigare än någonsin” att kolla Gmail-kontot, rapporterar Forbes.

Kolla kontot

En av de metoder som de cyberkriminella använder sig av just nu är att utnyttja Googles funktion för kontoåterställning.

Mängder av falska säkerhetsmeddelanden eller verifieringsförfrågningar skickas ut i syfte att få Gmail-användaren att ange sina uppgifter och ge bedragaren chansen att få tag på dem.

– När hackare nu siktar in sig på Googles säkerhetskontroll, har denna varning om att se över ditt Gmail-konto aldrig varit viktigare, skriver Forbes.

Börjar med en uppmaning

De falska mejlen ser alltså ut att vara rutinmässiga säkerhetsmeddelanden.

– Det börjar med en uppmaning om att installera Googles verktyg för säkerhetskontroll. Detta fästs sedan på hemskärmen som en progressiv webbapp, som körs i ett eget fönster utan adressfält. Allt är utformat för att se ut och kännas precis som en officiell Google-app.

Det är nu mycket viktigt att Gmail-användare dubbelkollar och trippelkollar att säkerhetsmeddelanden verkligen kommer från Google.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Google varnar

Även Google har utfärdat en varning.

– En stor andel nätfiske riktar in sig på Gmail-användare i syfte att stjäla deras användaruppgifter, skriver techjätten.

– Det kan stå i meddelandet att du behöver uppdatera användaruppgifterna för Gmail-kontot om du inte vill att kontot ska stängas av.

“Se upp”

Google understryker att användare inte ska stressa – och uppmanar dem till att säkerställa att mejlet kommer från rätt avsändare.

– Se upp för dessa e-postmeddelanden och dubbelkolla alltid att webbadressen är den adress du förväntar dig innan du anger personliga uppgifter eller lösenord.

Läs mer: Biltema går ut med varning till kunder

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


Belgien agerar mot Ryssland – för första gången

2026 03 02

Belgien har stoppat en rysk operation.

För första gången har landet tagit kontroll över en rysk skugg-flotta.

Fartyget stoppades i Nordsjön under en nattlig operation, som en del av västvärldens tryck mot Moskva, rapporterar RBC Ukraine.

Beslagtar ryskt fartyg

Under en operation som fått namnet Operation Blue Intruder har Belgiens försvarsmakt, med stöd från Frankrike, bordat och tagit kontroll över en oljetanker som tillhör den så kallade ryska skugg-flottan – en flotta av gamla fartyg som används för att kringgå västerländska sanktioner.

Fartyget eskorteras nu till hamnen i Zeebrugge för att beslagtas formellt.

Belgiens försvarsminister Theo Francken kallar insatsen för ett bevis på beslutsamhet.

– Operation Blue Intruder genomfördes av ett team av exceptionellt modiga soldater. Utmärkt arbete, skriver han på plattformen X.

LÄS MER: Dubbel motgång för Trump – på bara några timmar

Understryker lag och säkerhet

Belgiska regeringsföreträdare har betonat att åtgärden också är ett sätt att försvara internationell sjörätt och säkerhet i egna farvatten.

– Sanktioner betyder bara något om de genomförs. Idag genomförde vi dem, säger Belgiens vice premiärminister, Maxime Prévot.

Insatsen är den första i sitt slag för Belgien någonsin mot Ryssland.

Vad är shadow fleets?

Shadow fleets, eller skugg-flottor är en samling gamla olje­tankers med oklara ägare som Ryssland använder för att transportera olja trots sanktioner och prislock på rysk råolja.

Fartygen saknar ofta korrekt försäkring och släcker sina identifieringssystem, vilket skapar både juridiska och miljömässiga risker för kustnationer runt om i världen där de opererar.

Den belgiska aktionen följer på ett ökat tryck från Europeiska unionen och G7 att inte bara införa sanktioner, utan också att verkställa dem aktivt.

Målet är att slå mot de nätverk och fartyg som gör det möjligt för Moskva att fortsätta sina oljeexporter trots förbuden.

EU-kommissionen har samtidigt föreslagit att införa ett totalt förbud mot att tillhandahålla alla typer av maritima tjänster för transport av rysk olja.

LÄS MER: Brittiska stridsflygplan i luften

Foto: D Jans resp President of Russia Office

Text: Redaktionen