28 mars 2026

Kritikstorm mot V – ”vidrigaste på länge”

2026 02 27

Ett initiativ från Vänsterpartiet har fått skarp kritik.

En debatt har blossat upp i Karlskrona efter att Vänsterpartiet bjudit in till könsindelade förmöten inför sitt årsmöte.

Flera politiker riktar nu skarp kritik mot partiets beslut där män och kvinnor hänvisas till olika adresser före det ordinarie mötet den 7 mars, rapporterar SVT.

Hård kritik mot inbjudan

När Vänsterpartiet i Karlskrona tidigare i veckan skickade ut inbjudan till sitt årsmöte har en detalj väckt hård kritik.

I dokumentet framgår det att förmötena ska delas upp efter kön, där kvinnor hänvisas till en adress och män till en annan.

Upplägget har lett till stor uppmärksamhet och mött skarp kritik från flera toppolitiker i länet, som ifrågasätter både principen och genomförandet av könsindelningen.

LÄS MER: Jens Stoltenberg: ”Det är tredje världskriget”

Politiker rasar

– Det vidrigaste jag sett på länge, säger toppmoderaten och ordföranden i kultur-och fritidsnämnden i Karlskrona Sophia Ahlin (M) om mötesupplägget, rapporterar SVT.

Ahlin går så långt att hon jämför upplägget med historiska diskriminerande metoder och drar paralleller till nazismen.

 – Hitler var också duktig på att dela upp människor. Ingen reagerade förrän det var för sent, skriver hon på sin Facebook-sida, rapporterar SR.

Även kommunalrådet Christopher Larsson från Sverigedemokraterna är kritisk till initiativet.

”Hur är detta jämlikt?” frågar han retoriskt i ett inlägg på sociala medier.

Vill stärka röster

Från Vänsterpartiets sida försvarar gruppledaren beslutet och säger att syftet med de könsindelade förmötena är att ”stärka kvinnliga röster”, särskilt inför ett större årsmöte där de menar att vissa grupper annars riskerar att bli överskuggade.

– Det är inte så märkvärdigt. Det här handlar om att män tenderar att ta större plats i rummet än vad kvinnor gör, och på det här sättet stöttar vi våra kvinnliga medlemmar som kan söka stöd i andra kvinnor för att få fram sin talan, säger Henrik Holmkvist (V), till SVT.

Han menar samtidigt att det är ”absurt” att det i kommentarsfält dras paralleller till både sharialagar och Nazityskland, eller att det framhålls att icke‑binära personer skulle uteslutas.

LÄS MER: Lavrov ger Trump kalldusch

Foto: Agnus Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


14 april 2026

Chefer ska börja rapportera anställda – gäller hela landet

2026 04 14

Fuskandet bland anställda behöver få ett slut.

Arbetsgivare ska framöver kunna rapportera sina arbetstagares frånvaro direkt till Försäkringskassan.

Det framhåller myndigheten i en hemställan till regeringen.

Syftet är att förhindra felaktiga utbetalningar som uppstår till följd av att folk begär ersättning för vab, vård av barn, samtidigt som man får lön från arbetsgivaren.

Omläggningen ska ses som ett första steg mot att förvalta socialförsäkringen på ett sätt som gör att våra utbetalningar blir korrekta från början istället för att som idag försöka upptäcka felaktigheter när pengarna redan betalats ut, säger Nils Öberg, generaldirektör, Försäkringskassan, i ett uttalande.

En gång i månaden

Redan för knappt två år sedan påtalade regeringen att bidragsfusket måste upphöra. Därför gick man fram med förslaget om att chefen en gång i månaden skulle lämna in uppgifter till Skatteverket om vem som varit borta från jobbet på grund av vab eller föräldraledighet.

Nu ska uppgifterna istället gå direkt till Försäkringskassan, enligt myndighetens hemställan. En förändring som skulle kunna förhindra att minst 900 miljoner kronor betalas ut felaktigt varje år.

– Vi behöver gå från miljoner till miljarder när det gäller att förhindra bidragsbrott och felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen. Att som idag göra omfattande efterhandskontroller och ställa återkrav när pengarna redan betalats ut felaktigt är både ineffektivt och dyrt, säger Nils Öberg.

– Med denna förändring kommer kostnaderna för föräldraförsäkringen att minska väsentligt och vi kommer att kunna lägga mer kraft på vår försäkringsverksamhet. Dessutom kommer färre föräldrar att fastna i skulder när de blir återbetalningsskyldiga, vare sig det beror på medvetna fel, misstag eller rent slarv.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket

Försäkringskassan kan få stort ansvar

För föräldrar kommer den föreslagna förändringen att innebära att ersättningen betalas ut i anslutning till att arbetsgivaren gör avdrag på lönen för frånvaro. Idag kan ersättningen komma långt innan lönen.

Försäkringskassans hemställan kommer en dryg månad efter att en utredning som tillsatts av regeringen föreslog att myndigheten ska få stärkta befogenheter i att bekämpa bidragsbrott.

Mellan 15 och 20 miljarder kronor uppskattas betalas ut felaktigt från statens välfärdssystem varje år. I vissa fall hamnar pengarna hos kriminella.

Där det finns pengar finns kriminalitet. Vår gemensamma välfärd ska gå till personer som har rätt till den, inte till kriminella. Det är välkommet att regeringen nu fått fler konkreta förslag på hur Försäkringskassan skulle kunna utreda, förebygga, förhindra och upptäcka bidragsbrott, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto: Magnet Me

Text: Redaktionen


13 april 2026

Zelenskyj lyrisk – ”första gången i Ukrainakrigets historia”

2026 04 14

Zelenskyj berättar om en unik händelse i Ukrainakriget.

Ukraina har erövrat ännu en fiendeposition, vilket i sig inte är något ovanligt i kriget.

Det unika är att det har skett på ett mycket ovanligt sätt.

Ryska ockupanter kapitulerade – utan att några ukrainska soldater behövde sättas in.

Hände för första gången

De ukrainska styrkorna har lyckats ta kontroll över en fiendeposition med hjälp av enbart drönare och markrobotsystem.

Det berättar president Volodymyr Zelenskyj, rapporterar RBC-Ukraine.

Zelenskyj är mycket nöjd med utvecklingen och säger att ”framtiden redan är på frontlinjen” och att det är Ukraina som formar den.

– För första gången i detta krigs historia togs en fiendeposition uteslutande av obemannade plattformar – marksystem och drönare, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Ukraina kunde alltså ta över positionen utan att behöva använda sig av egna soldater.

– Ockupanterna kapitulerade och operationen genomfördes utan infanteri och utan förluster på vår sida, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Dubbelsmäll på gång för Ryssland - efter Orbáns förlust

”Räddade liv – 22 000 gånger”

Ukrainas utveckling av tekniskt avancerade hjälpmedel i kriget går i en rasande fart.

Zelenskyj uppger att de ukrainska robotsystemen Ratel, TerMIT, Ardal, Rys, Zmiy, Protector, Volia med flera har genomfört över 22 000 uppdrag de senaste tre månaderna, enligt tidningen.

– Med andra ord räddades liv mer än 22 000 gånger när en robot gick in i de farligaste områdena istället för en krigare, säger Zelenskyj.

– Det handlar om högteknologi som skyddar det högsta värdet – människoliv, tillägger han.

Ukraina har bland annat lyckats rädda fångar med hjälp av drönare, rapporterar tidningen.

En video som Ukraina har släppt uppges visa hur två krigsfångar räddas från de ryska trupperna i slutet av mars.

I mars månad utförde robotsystemen 50 proceent fler uppgifter jämfört med februari, vilket visar hur snabbt utvecklingen går.

LÄS OCKSÅ: Grönt ljus från Ungern - glädjebesked för Ukraina

Foto: President of UA office

Text: Redaktionen