25 februari 2026

Stridsflyg kraschar i Natoland

2026 02 25

Ett stridsflygplan av modellen F-16 har kraschat.

Haveriet skedde i Turkiet, där flygplanet kraschade på en stor motorväg.

Piloten uppges ha dött i kraschen, rapporterar den turkiska tidningen Yeni Akit.

– Vårt F-16-flygplan råkade ut för en olycka i natt under en uppdragsflygning, och en av våra piloter blev martyr, säger regionens guvernör İsmail Ustaoğlu, uppger tidningen.

– Jag önskar Guds nåd över vår martyr och mina kondoleanser till hans släktingar. Mina kondoleanser till vår kära nation.

Utanför Istanbul

Kraschen inträffades vid ettiden i natt på motorvägen mellan Izmir och Istanbul.

Vid nedslaget utbröt en kraftig brand och skräp från flygplanet spreds hundratals meter från platsen.

Nu arbetar räddningstjänst på platsen och motorvägen har stängts av.

Bekräftas av försvarsministeriet

Turkiets försvarsministerium har bekräftat informationen om stridsflygplansolyckan.

– Radiokontakten med ett F-16-flygplan som lyfte från Balıkesir avbröts klockan 00.56, uppger försvarsministeriet, enligt tidningen.

–  Som ett resultat av de sök- och räddningsinsatser som inleddes omedelbart, har det fastställts att vårt plan har förstörts. Vår pilot blev martyr.

LÄS OCKSÅ: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Ska utredas

Orsaken till olyckan är ännu okänd.

Men en utredning har inletts för att fastställa anledningen till kraschen.

– Vi önskar Guds nåd över vår martyrstyrda pilot, våra kondoleanser till hans familj, våra turkiska väpnade styrkor och vår ädla nation, uppger utrikesministeriet.

Sköt ner farkost

I mitten av december kom rapporter om att den turkiska militären hade skjutit ner en flygfarkost som närmade sig landets luftrum från Svart havet, rapporterar RBC-Ukraine.

Insatsen utfördes av F-16-flygplan, som mötte upp drönaren innan den nådde de turkiska landområdena.

– Enligt Turkiets försvarsministerium identifierades det flygande målet som en drönare som hade tappat kontrollen. För att förhindra potentiella negativa konsekvenser fattades beslutet att neutralisera den, uppger tidningen.

LÄS MER: Paniken stiger – ryska lager kan ta slut idag 

Foto: Telegram

Text: Redaktionen


16 jul 2026

Ryssland vädjar till stormakt – behöver hjälp direkt

2026 07 16

Ryssland har vänt sig till en stormakt om hjälp.

Ryssland uppges ha bett Indien om mer bensin.

Stormakten nekar dock att bensin ska vara på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Söker nya leveranser

Ryssland har vänt sig till indiska raffinaderier för att öka importen av bensin, enligt industrikällor som Reuters hänvisar till.

De ryska energijättarna Rosneft, Gazprom Neft och Lukoil uppges ha kontaktat indiska företag för att få tillgång till större mängder bränsle.

– Källor vid tre indiska statliga raffinaderier uppgav att ryska företag hade kontaktat dem för att köpa mer bensin, men att de inte har några överskottsvolymer att exportera, skriver Reuters.

Enligt uppgifterna ska Ryssland även ha vänt sig till Kazakstan för att köpa in bensin efter att landets egna raffinaderier fått stora problem.

Leveranserna ska enligt Reuters sannolikt gå genom mellanhänder och handelsbolag.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Indien nekar

Minst 40 000 ton bensin uppges redan vara på väg mot Ryssland, men de berörda raffinaderierna förnekar att de säljer bränsle direkt till ryska bolag.

Även Indiens oljeminister Hardeep Singh Puri nekar till uppgifterna.

– Indien har inte sålt bensin till Ryssland, men det kan ha skett genom handelsbolag, säger Puri enligt Reuters.

Slår mot rysk raffinering

Den akuta bränslekrisen uppges vara en följd av ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Angreppen har slagit ut delar av landets raffinaderikapacitet, vilket har minskat produktionen av bensin, diesel och andra oljeprodukter.

Enligt Reuters uppgifter kan nära 40 procent av Rysslands raffinaderikapacitet vara ur funktion under de kommande två månaderna, även om inga nya attacker genomförs.

Rysslands bearbetning av råolja ska ha sjunkit till omkring 3,91 miljoner fat per dag i juli 2026 – den lägsta nivån på 21 år.

Som en följd av situationen har Moskva infört flera exportbegränsningar.

Ryssland har stoppat export av bensin sedan april, flygbränsle sedan juni och diesel från juli.

Trots de nya leveranserna från Indien och andra länder väntas mängderna inte vara tillräckliga för att lösa Rysslands problem.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin helt desperat – kan attackera sitt eget land

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Klassisk kedja blöder pengar – har 85 varuhus i Norden

2026 07 17

Den klassiska sportkedjan XXL förlorar hundratals miljoner kronor.

Läget har länge sett tufft ut för sportkedjan.

För ganska exakt ett år sedan köptes dock kedjan upp av den brittiska koncernen Frasers Group.

När koncernen nu har öppnat böckerna så framgår att de genomfört en stor nedskrivning av goodwill relaterat till XXL – och den klassiska sportkedjan förlorar hundratals miljoner kronor.

Blöder pengar

Frasers Group framhåller i sin årsrapport att XXL köptes upp i en position av “betydande nöd”.

De understryker att kedjan "fortsätter att möta utmaningar och ännu inte genererar positivt kassaflöde".

Faktum är att XXL blöder pengar.

Stora förluster

Under den del av räkenskapsåret som XXL var konsoliderat i Frasers Group omsatte sportkedjan 393,9 miljoner pund – motsvarande strax över fem miljarder kronor.

Rörelseförlusten för kedjan landade på 26,2 miljoner pund – motsvarande drygt 340 miljoner svenska kronor.

Det framgår av den brittiska koncernens senaste årsrapport.

Om XXL hade varit en del av den brittiska gruppen hela verksamhetsåret så hade förlusten landat på 31,6 miljoner pund – alltså drygt 410 miljoner svenska kronor.

Läs mer: Färre är arbetslösa i Sverige

Det är XXL

XXL är en sportkedja som grundades år 2000 och året därpå öppnade sitt första varuhus i Oslo.

Idag har kedjan totalt 85 varuhus i Norge, Sverige och Finland – varav 31 i Sverige.

– XXL har två centrallager: ett i Nordkisa i Norge och ett i Örebro i Sverige, förklarar kedjan.

Köptes upp förra året

Sommaren 2025 köptes XXL upp av Frasers Group och avnoterades i och med det från börsen.

– Frasers Group är ett brittiskt detaljhandelsföretag som specialiserar sig på sport, träning, mode och livsstilsprodukter. Företaget driver ett stort antal varumärken och butiker världen över, framhåller XXL om sin nya ägare.

Läs mer: Stor oro för Trump i natt – ”är skiträdda”

Foto: Viktor Milonjić XXL

Text: Redaktionen