25 feb 2026

UPPGIFTER: Putin kan tvingas backa – krigsplanen i kras

2026 02 25

Ryssland kan tvingas ställa in planerna på en storoffensiv i Ukraina under våren.

Kriget i Ukraina har nu rasat i fyra år.

Den ryska taktiken har under en längre tid varit att skicka in soldater på löpande band, med enorma förluster på fronten som följd.

Under tre månaders tid har antalet förlorade soldater på slagfältet överstigit antalet rekryterade soldater, uppger västerländska tjänstemän och militär personal, enligt Bloomberg och oberoende The Moscow Times.

De återkommande bakslagen kan nu få Ryssland att behöva omvärdera sin strategi.

– Detta kommer att undergräva Putins förmåga att genomföra en storoffensiv under de kommande månaderna, uppskattar experterna enligt exiltidningen.

"Det blir svårt"

Enligt Bloomberg har ryska myndigheter hittills lyckats rekrytera uppemot 35 000 personer per månad.

– Men även detta blir nu svårt, uppger nyhetsbyrån.

Samtidigt väntas Ryssland trappa upp rekryteringsförsöken både på hemmaplan och från utlandet.

Ett riskdrag från Putin, bedömer Al Carnes, Storbritanniens biträdande försvarsminister.

– Om rekryteringen ökar i större städer kan det börja urholka det politiska stödet (för regeringen) som finns i dessa tätbefolkade områden, framhåller han.

"Ofattbara kostnader"

Enligt det brittiska försvarsministeriet uppskattar man att Ryssland totalt förlorat 1,25 miljoner personer under kriget i Ukraina.

Al Carns menar att siffran sannolikt är en underskattning. Förmodligen är det högre än samtliga amerikanska förluster under andra världskriget, säger han enligt BBC:

– Kostnaden för Ryssland har varit nästan ofattbar, menar Al Carns.

LÄS MER: Domen över Putin – ”riskerar att dö”

Kan fortsätta – trots ekonomin

Trots förlusterna väntas Ryssland kunna upprätthålla invasionen under hela 2026, trots växande ekonomiska problem, enligt tankesmedjan International Institute for Strategic Studies.

– Det finns få tecken på att Rysslands förmåga att fortsätta sitt krig mot Ukraina under ett femte år har minskat, framhåller Bastian Giegerich, generaldirektör för tankesmedjan, enligt TV2.

LÄS MER: Paniken stiger – ryska lager kan ta slut idag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


04mars26

Biltema går ut med varning till kunder

2026 05 29

Biltema varnar kunder för en “våg av bedrägerier”.

Den populära butikskedjan har gått ut med varningen på sin webbsida.

Där informeras kunder om att det just nu pågår “en våg av bedrägerier via sms och samtal”.

Därmed bör kunder vara förberedda på att få samtal eller sms från bedragare som utger sig komma från Biltema under den kommande tiden.

Biltema varnar

Bedrägeriförsöken kan genomföras via sms, mejl eller telefonsamtal.

Biltema understryker att de aldrig tar kontakt för att begära personnummer och skickar inte ut webblänkar via e-post eller SMS i samband med paketutlämning. 

Den som får den typen av meddelanden och mejl bör radera och anmäla dessa omgående, och om ett sådant telefonsamtal kommer är det bäst att lägga på luren direkt.

Använder varumärket

Bedragarna hoppas kunna använda Biltemas starka varumärke i syfte att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Ett återkommande beteende hos bedragarna är att de försöker stressa upp personen de ringer, sms:ar eller mejlar.

Det kan exempelvis handla om uppmaningar om att snabbt skriva in bankuppgifter eller annan känslig information.

Läs mer: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Det ska du göra

Biltema skickar ut följande uppmaningar till personer som drabbats av bedrägeriförsök:

- Klicka aldrig på länkar och ge aldrig ut ditt personnummer via telefon, SMS eller e-post. Ring inte heller upp det angivna numret eller svara på meddelandet/e-posten. 

- Anmäl händelsen till polisen genom att ringa 114 14 eller besöka en polisstation. 

Om du klickat

Och den som av redan klickat på en webblänk eller angett känsliga uppgifter uppmanas att:

- Kontakta din bank för att kontrollera dina konton. 

- Om du har lämnat ut personuppgifter och blivit utsatt för bedrägeri bör du omedelbart kontakta polisen för att göra en anmälan. 

Läs mer: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


29 maj 2026

Hastigheten ändras på svenska vägar

2026 05 29

Snart kommer hastighetsgränserna på svenska vägar att ändras.

Sverige sänker nu tempot i trafiken.

I ett omfattande vägprojekt ska gator och landsvägar bli säkrare fram till 2030.

Vägar får sänkt hastighet

Den svenska transportmyndigheten Trafikverket har tagit fram en ny aktionsplan där hastigheten ska sänkas på omkring 1 200 kilometer tätortsvägar runt om i landet.

– Säkra hastighetsnivåer är avgörande för att skapa en säker vägtrafik och minska antalet omkomna och allvarligt skadade. Det kan göras genom att anpassa hastighetsgränserna och genom att bygga om trafikmiljön, uppger myndigheten i rapporten.

Det handlar främst om sträckor där dagens 50 km/tim bedöms vara för högt i miljöer där bilar möter gående och cyklister.

Tanken är att sänka hastigheten där bilar möter cyklister och gående, så att en eventuell olycka inte blir livshotande.

Målet är att nästan alla stadsgator ska ha en hastighetsgräns på högst 40 km/tim till 2030.

– Utöver detta behöver 30 km/tim säkras i områden där gående och cyklister blandas med biltrafik på ett frekvent och planerat sätt, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Rysslands flygvapen träffat av Storm Shadow-missiler

Nollvisionen driver förändring

Bakgrunden till förändringen är den svenska trafiksäkerhetsstrategin Nollvisionen, som innebär att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i vägtrafiken.

Enligt Trafikverket är hastigheten en avgörande faktor för att nå målet, särskilt i tätbebyggda områden där små skillnader i fart kan få stora konsekvenser vid olyckor.

Internationella riktlinjer, bland annat från FN, pekar också mot att 30–40 km/tim är mer lämpligt i stadsmiljöer där oskyddade trafikanter rör sig.

Landsvägar ses över

Förändringarna gäller inte bara städer.

Även landsvägar ses över, där huvudprincipen blir att vägar utan mitträcken i regel ska hålla max 80 km/tim.

Samtidigt satsar man på att bygga om vissa sträckor med räcken och säkrare vägrenar för att minska risken för mötes- och avkörningsolyckor.

Utvecklingen stöds också av ny fordonsteknik som ISA-system och adaptiv farthållare, som automatiskt kan hjälpa förare att hålla rätt hastighet.

Trots tekniska framsteg menar myndigheten att mänskligt beteende fortfarande är den största utmaningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump somnar – videoklipp väcker frågor

Foto: Karl Hornfeldt

Text: Redaktionen