11 januari 2026

Blodregn drar in över Sverige – ovanligt väderbesked

2026 02 24

Ett ovanligt väderfenomen är på väg att dra in över landet.

Det handlar om så kallat afrikanskt blodregn.

Snöovädret har nu lämnat de sydvästra delarna av landet.

Men nu ser det så kallade afrikanska blodregnet ut att dra in över Göteborg under veckan, rapporterar Göteborgs-Posten. Enligt prognoskartor från danska TV2 kommer fenomenet dessutom att täcka större delen av hela Götaland.

“Som en kallsup på stranden”

– Det är ungefär som att få en kallsup på stranden, säger SMHI:s meteorolog Therese Fougman till GP.

I samband med att varmare luft drar in över Europa medföljer sandkorn från Sahara.

Men det rör sig inte om något farligt fenomen – istället är det missfärgat regn som väntas röra sig från Danmark upp över Västsverige.

Stäng munnen

Det är inte säkert att sandpartiklarna kommer att kunna skådas med blotta ögat.

Men, säger Therese Fougman.

– Står du med öppen mun och det faller droppar är det väl ungefär som att få en kallsup på stranden, att man får lite grus mellan tänderna.

Läs mer: Paniken stiger – ryska lager kan ta slut idag

“Var femte år”

Det finns ingen konkret statistik på hur ofta blodregn drar in över Sverige.

Men så här har meteorologen Joakim Lagner sagt tidigare:

– Det drabbar Sverige ibland. Jag har ingen statistik, men det kan hända ungefär vart femte år, har han sagt enligt Sveriges Radio.

Vädret i övrigt

En högtrycksrygg passerar under dagen österut över landet på tisdagen.

I samband med högtrycksryggen väntas moln och dis dominera på många håll i söder. 

Längre norrut mattas nattens snöfall i de östra landskapen av och i Norrland samt stora delar av våra västra landskap följer en uppklarning norrifrån.

– Natt mot onsdag tätnar molnen västerifrån och de följs efterhand under onsdagen av en ny front med snöfall som passerar åt nordost över landet, meddelar SMHI.

 – Undantaget är Götaland som ser ut att få mulet väder men mestadels uppehåll. Västkusten och allra nordligaste Götaland kan emellertid få känna på en del blötsnö eller regn.

Läs mer: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: A. Wolff

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

2026 08 28

Ukraina har slagit ut en dyrbar rysk radarstation.

Ukrainska drönare fortsätter att leta sig in på rysk mark.

På torsdagseftermiddagen kommer uppgifter om att Ukraina har förstört en rysk radarstation av typen Nebo-U.

Radarstationen är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande drygt 951 miljoner svenska kronor, rapporterar United24Media.

Har förstörts

Ukrainska drönarförband har skickat farkoster mot Rostov oblast – beläget förhållandevis nära Donetsk vid den östra gränsen.

Där har det militära flygfältet Millerovo attackerats.

Ryssland använder bland annat Millerovo för att skicka Shahed-drönare mot ukrainska städer.

Men nu har den viktiga Nebo-U-radarstationen vid flygfältet slagits ut.

Viktig för luftförsvaret

Nebo-U är en långräckviddig rysk radar som är konstruerad för att upptäcka och spåra flygande mål över stora avstånd, vilket gör den till en viktig komponent i Rysslands bredare luftövervakningsnätverk.

Ukraina bekräftar attacken.

– Långdistansanfallskompaniet inom den 429:e Akhilles-brigaden slog till mot en Nebo-U-radar vid flygfältet Millerovo i Rostovregionen. Det beräknade priset för en Nebo-U är 100 miljoner dollar, framhåller brigaden.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Mobilisering närmar sig

Samtidigt kommer uppgifter om att en ny rysk mobilisering närmar sig.

Ukrainsk underrättelse pekar på att så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027, rapporterar Kyiv Independent.

Planen är att Kreml ska mobilisera 300 000 i år och ytterligare 300 000 nästa år.

“Som ett svar”

Så här låter det från den ukrainska administrationen:

– Rysslands politiska ledning betraktar en ytterligare mobiliseringsvåg som ett svar på att angripargstaten har förlorat initiativet i kriget, de fortsatta ökningarna av personalförluster vid fronten samt den kraftiga inbromsningen av kontraktsrekryteringen i regionerna, menas det.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen