Stefan Löfven (S) vinnare i ny mätning

2021 03 18

Socialdemokraternas partiledare ligger bäst till när det gäller kampen om statsministerposten och regeringsfrågan inför valet 2022.

Se hur S-C-MP-V-sidan står sig jämfört med M-KD-SD-L-sidan i en rykande färsk mätning i detta TV-inslag.

 

[forminator_poll id="1962"]

Jättesmäll för Sverige – kan förlora 26 miljarder kronor

2025 04 23

Svenska staten står inför en kraftig skattesmäll.

Totalt kan summan landa på 26 miljarder kronor. Pengar som är på väg att gå upp i rök.

23 miljarder ska betalas tillbaka

Bakgrunden är det erbjudande som företagare fick under pandemin om att skjuta fram delar av skattebetalningen.

Nu ska pengarna betalas, vilket många företag inte klarar av och istället kastar in handduken.

Hittills har 9 400 företag med anstånd gått i konkurs, vilket betyder en förlust på drygt tio miljarder kronor för staten, rapporterar SVT.

Totalt har Skatteverket beviljat 63 000 företag uppskov och sammanlagt 23 miljarder kronor återstår att betalas in.

– Troligtvis hjälpte det företagen till en början, men i den budgeten som regeringen satte för anstånden så har de inte räknat med så mycket förluster som vi nu räknar med att det kommer bli, säger Tomas Envall, som är sektionschef på Skatteverket, till kanalen.

Kommer växa

Förlusten på tio miljarder väntas med andra ord att växa.

Enligt Skatteverkets bedömning kan staten förlora ytterligare 16 miljarder under de kommande tre åren, uppger SVT.

Det skulle i värsta fall innebära en totalförlust på 26 miljarder kronor.

Ett mildare scenario är att summan “bara” växer med åtta miljarder under samma period.

“Har hjälpt många”

Redan i november förra året talades det om att så många som 17 000 företag fortfarande var skyldiga staten pengar. Många kan inte betala tillbaka – och då finns inget annat alternativ än konkurs.

– Stödet tillkom ju på väldigt kort tid under den period som var väldigt kritisk med en pandemi som kom ganska plötsligt. Under den perioden kunde vi hjälpa många företag att få stöttning genom de första tuffa månaderna, sade Tomas Envall till TV4 vid tillfället.

– Vi vet som sagt att det har hjälpt många företag, men det har väl också hjälpt företag som kunde gått i konkurs redan när stödet kom.

LÄS MER: Lyxbutik går i konkurs – har kopplats till terrorgrupp

"Tickande bomb"

Prognosen har förvärrats sedan de första larmen om att pandemistöden inte kan betalas tillbaka av alla företag.

I november 2023 bedömde Svensk Näringsliv att 14 miljarder kronor i skatteintäkter väntades brinna inne.

Företagen som har tillfälliga skatteanstånd är i sämre skick nu än när de beviljades anstånden. Det är något av en tickande bomb som riskerar att förvärra lågkonjunkturen, sade Sven Olov Daunfeldt, chefsekonom på Svenskt Näringsliv, till Di vid tidpunkten.

– Problemet är att man har förlängt anstånden och återbetalningstiden. När man väl har sjösatt krispolitik är det svårt att avsluta den. 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Massprotest mot Trump – största hittills

2025 04 22

Över hundra amerikanska högskolor och universitet fördömer president Trumps ”oöverträffade maktmissbruk och politiska inblandning” i utbildningssystemet.

Bland aktörerna finns stora universitet som Harvard, Princeton och Brown.

Uppropet beskrivs som den hittills starkaste markeringen mot Trumpadministrationens inblandning i lärosätenas styrning.

– Vi talar med en röst mot den aldrig tidigare skådade statliga överträdelsen och den politiska inblandningen som nu hotar den amerikanska högre utbildningen, framhåller aktörerna i ett uttalande som publicerats av medlemsorganisationen American Association of Colleges and Universities.

– Vi är öppna för konstruktiva reformer och motsätter oss inte legitim statlig tillsyn. Men vi måste motsätta oss olämpligt statligt intrång i livet för dem som studerar, bor och arbetar på våra campus, fortsätter uttalandet.

Bakgrund

Konflikten mellan Vita huset och amerikanska universitet har pågått i flera veckor. 

I synnerhet har bråket kretsat kring det välansedda universitetet Harvard som anklagat Trumpadministrationen för politisk styrning. Detta efter att Vita huset ställt flera krav på Harvard.

Trumpadministrationen har bland annat krävt att universitetet ska införa nya anställningsrutiner, antagningsprocesser och förändringar i styrningen. Dessutom har Vita huset krävt hårdare granskningar av utländska studenter och nedstängning av så kallade mångfaldskontor.

Den amerikanska regeringen hävdar att åtgärderna krävs för att bekämpa antisemitism, medan Harvad anklagar Vita huset för politisk styrning.

Stämning och fryst finansiering 

Under måndagen stämde Harvard den amerikanska regeringen. Trumpadministrationen har tidigare  fryst 2,2 miljarder dollar i statligt stöd till universitetet. 

LÄS MER HÄR:

USA-professor varnar för skräckscenario: ”Slutet är nära”

Donald Trump bestört: “Vi kommer förlora vårt land”

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen