21 september 2026

UPPGIFTER: Yrkesgrupp flyr Sverige

2026 02 17

En mycket viktig yrkesgrupp kan vara på väg att välja bort Sverige.

Den svenska sjukvården har ett stort behov av internationell kompetens.

Men nu flyr läkare Sverige, varnar överläkaren Davood Javid.

”Handlar om osäkerheten”

Den senaste tiden har det förts en het debatt om tonårsutvisningar, och medier har även rapporterat om spädbarn som riskerar att utvisas ensamma ur Sverige.

Nu varnar Davood Javid, överläkare och specialist i internmedicin och kardiologi vid NU-sjukvården i Trollhättan, för allvarliga konsekvenser.

Regler som splittrar familjer, leder också till att läkare flyr Sverige och söker sig till länder där framtiden är mer förutsägbar, menar han i en debattartikel i DN.

Det är inte längre självklart att Sverige har ett gott internationellt rykte, anser Davood Javid, som varnar för att vi går miste om internationell kompetens.

– Det handlar om osäkerheten kring vad som händer med internationella kollegors barn när de fyller 18 år, även när familjen är väletablerad och har byggt hela sitt liv här, skriver han i debattartikeln.

– För många läkare som överväger att flytta hit är frågan avgörande: Går det att planera en framtid i Sverige – eller riskerar familjen att splittras när barnet blir myndigt?, tillägger Davood Javid.

Idag tvekar han själv på hur han ska svara när han får frågan, berättar debattören.

”Sverige hamnar i underläge”

Många läkare vill stanna i Sverige, men osäkerheten gör ändå att de håller dörrar öppna och börjar blicka åt andra länder, enligt debattören.

Och även om Sverige kan erbjuda många fördelar så är konkurrensen hård om kompetensen inom sjukvården.

Sverige riskerar därför en kompetensdränering, menar Davood Javid.

– Länder som Tyskland, Nederländerna och Kanada upplevs ofta som tydliga och förutsägbara när det gäller familjers långsiktiga etablering. När osäkerheten i Sverige upplevs som större hamnar vi i underläge, även om mycket annat talar till vår fördel, skriver han i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Bilägare varnas - viktig del av bilen försvinner

Leder till politiskt bråk

Frågan om tonårsutvisningarna har väckt en het debatt den senaste tiden, vilket har lett till en ökad splittring bland Tidöpartierna, rapporterar SvD.

Inom M har de nya regelverken ifrågasatts av bland andra MUF-ordföranden Douglas Thor och M-toppen Helena Nanne, enligt tidningen. Samtidigt anser andra inom partiet att medierapporteringen har varit snedvriden.

Regeringen uppger att man nu jobbar på att hitta en lösning på frågan om tonårsutvisningarna.

Samtidigt rasar även den tidigare KD-ledaren Alf Svensson mot tonårsutvisningarna, rapporterar TV4.

En undersökning genomförd av Novus visar också att 76 procent av svenska folket tycker att det är fel att utvisa unga som vuxit upp i Sverige när de fyllt 18 år, rapporterar GP.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: Ryoji Iwata

Text: Redaktionen


14 okt 2026

“Är ni så dumma?” – Putin officiellt varnad

2026 10 14

– Ryssland kan attackera Nato. Jag är inte säker på att vi kan avskräcka galningen.

Så säger Martin Herem, Estlands nya försvarsminister, och syftar på Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Om deras första attack blir mot Estland är jag inte säker på. Det kan vara Lettland eller någon annanstans. De vill uppnå inflytande. De behöver makt, säger Herem i en intervju med European Pravda.

Varnas av Natochefen

Utspelet kommer i samma veva som Natos generalsekreterare Mark Rutte är på besök i Estland. Under ett tal i Tallin tar han upp säkerhetsfrågan och hotet mot medlemsländerna i försvarsalliansen.

Enligt Natochefen finns i dagsläget inget “överhängande hot” mot Natos territorium.

Men.

Putin är officiellt varnad.

– Naturligtvis, exakt vad vi kommer att göra om ryssarna är dumma nog att attackera, det får ni se då, säger Rutte enligt Sky News.

– Jag kommer inte att gå in på detaljer. Men ni kan vara säkra på att vi kommer att försvara oss.

Sverige rycker in

Mark Rutte understryker också att Nato aldrig kommer att vara den som går till attack.

– Vi är en försvarsallians och vill skydda vår livsstil, våra intressen och våra värderingar, säger generalsekreteraren.

Talet kommer i samband med att fler varningar hörs om säkerhetsläget i Europa. I september gick den danska försvarsunderrättelsetjänsten, FE, ut med att man nyligen dokumenterat tio allvarliga incidenter i Europa, bland annat drönarupptäckten vid Leipzigs flygplats i Tyskland.

Läs mer: ”Tiden är inne” – Natojätte slår larm

FE gör bedömningen att  Ryssland under de kommande månaderna kommer att intensifiera hybridkriget med “mer frekventa attacker” mot väst och Nato. Dessutom med "större konsekvenser för de drabbade länderna än tidigare”. 

Nato har även nyligen stärkt försvaret i östra Europa. Bland annat ska Sverige skicka Patriotluftvärn och bidra med stridsflyg till en Natoinsats vid den polska östgränsen i december, ett besked som kom så sent som förra veckan.

– Det allvarliga säkerhetsläget, med återkommande kränkningar av allierades luftrum och ryska försök att påverka stödet till Ukraina, visar vikten av skyddet av logistiknoden i Polen, säger försvarsminister Pål Jonson (M).

Läs mer: Kaos i Ryssland – smäller om och om igen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Skarpt krav från S – vill att priset ska höjas

2026 10 14

Socialdemokraterna vill att EU agerar för att pressa upp priserna.

Samtidigt som regeringsförhandlingarna pågår för fullt i Sverige, fortlöper det politiska arbetet för de svenska EU-parlamentarikerna.

Nu sätter Socialdemokraterna ner foten och vill att unionen agerar för att stärka den inhemska produktionen, och minska beroendet av Kina. Partiet kräver nu ett gemensamt prisgolv för att pressa upp priserna för kritiska råmaterial.

– Europa kan inte göra sig beroende av andra för material som är avgörande för vår industri och säkerhet, säger Europaparlamentarikern Sofie Eriksson (S), i ett uttalande.

– Våra bruksorter står redo för att ta emot investeringar, vi behöver få i gång mer egen produktion och se till att satsningar faktiskt blir av. Vi har inte råd att vara beroende.

LÄS OCKSÅ: Skarp uppmaning till alla med lån – gör det innan vintern

Säkra svenska jobb

Investeringar i europeiska gruvor går trögt, samtidigt som Kina dominerar marknaden när det gäller råmaterial till exempelvis batterier, vindkraft, elmotorer och försvarsmateriel, menar S. Europas beroende skapar också en skör situation, där handelskonflikter med tullar och hot om exportstopp kan användas som maktmedel.

Samtidigt skulle ett prisgolv göra att fler vågar göra satsningar i Europa, även i Sverige, menar Sofie Eriksson.

– Det är svårt att satsa miljarder när råvarupriserna svänger och används i utpressningssyfte i en orolig omvärld, säger hon.

– Ett prisgolv kan säkra jobb, garantera investeringar och hålla viktig gruvdrift i gång. Det minskar också risken för lokalsamhällen som vill satsa på skola, omsorg och infrastruktur.

Förslaget går nu vidare i EU och nästa steg är att EU-parlamentet avgör om frågan ska utredas.

Regeringen har satsat

Under den senaste mandatperioden har regeringen satsat på att förstärka arbetet med att kartlägga malmpotentiella områden i Sverige. Syftet har varit att trygga försörjningen av mineral och metaller som är kritiska för samhällets funktion, men också att bidra till den tekniska utvecklingen och omställningen till grön energi.

– Genom detta uppdrag gör regeringen den största satsningen på flera decennier för att kartlägga malmpotentiella områden i Sverige, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i samband med att satsningen annonserades 2024.

LÄS MER: BEKRÄFTAT: Då tjänar hushållen på att binda elpriset

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen