04 jun 26

”Putin har panik” – internt hot skrämmer diktatorn

2026 02 14

Den ryske diktatorn Vladimir Putin fruktar interna hot mot sin maktposition.

Från flera medier kommer rapporter om att Rysslands ledare blir alltmer paranoid.

– Det råder oro inom Rysslands säkerhetsapparat, vilket enligt experter tyder på att Vladimir Putin har panik över interna hot som växer fram, rapporterar finska Iltalehti.

– Putin är paranoid och rädd för en kupp, uppger den brittiska tidningen Daily Express.

Rädd för en kupp

För att skydda sig mot interna hot har Putin omarbetat sin säkerhetsapparat.

Det ryska nationalgardet Rosgvardiya brukar betraktas som hans personliga armé, enligt Iltalehti.

Och de förändringar som diktatorn gjort den senaste tiden kan tolkas som att han stärker skyddet kring sin maktposition.

– Putin skyddar återigen sin regim från en kupp. Situationen är värre i Moskva än vi trodde, uppger Branislav Slantchev, professor i statsvetenskap vid University of California, rapporterar lltalehti.

Mer delaktig

Putin har den senaste tiden utökat befogenheterna för det ryska nationalgardet.

– Putin har utökat Rosgvardiyas roll i operativ planering och underrättelseverksamhet, rapporterar tidningen.

– Han har stärkt Rosgvardiyas militära beredskap redan förra året när en pansarstyrka upprättades för nationalgardet. Nu kommer Rosgvardija också att ta kontroll över specialstyrkorna vid inrikesministeriet.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

370 000 personer

Nationalgardets stab leds av en av Putins mest trogna män.

– Putin utsåg Viktor Zolotov, som är känd som en av diktatorns betrodda personer, till chef för generalstaben. 72-årige Zolotov tjänstgjorde som Putins säkerhetschef mellan 2000 och 2013, uppger tidningen.

Storleken på det ryska nationalgardet är inte helt känd, men uppskattas ligga omkring 370 000 personer, enligt oberoende Moscow Times.

– Zolotov har lovat att öka storleken på Rosgvardiya både i Ryssland och i de ryskockuperade ukrainska områdena, rapporterar Iltalehti.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen