Macron varnar Europa – ”tro inte för en sekund det är över”

2026 02 10

Macron ger européer en skarp varning.

Europeiska ledare bör inte tro att konflikten med USA är över.

Detta varnar Frankrikes president Emmanuel Macron och uppmanar EU att rusta sig för fler spänningar mellan kontinenterna, rapporterar Financial Times.

Spänningar med USA

Frankrikes president Emmanuel Macron har i intervjuer med flera europeiska tidningar uttryckt oro över att den till synes lugna fasen i relationen med USA kan vara tillfällig.

Han menar att Europa inte får missta sig på att hoten mot EU:s intressen skulle vara över.

– När krisen avtar infinner sig en sorts feg lättnad. Plötsligt backar Washington och vi tror att det är över. Men tro inte det för en sekund, säger han, till Le Monde.

Macron beskriver Trump‑administrationen som “öppet anti‑europeisk” och förutspår fler strider – särskilt kring EU:s digitala regleringar, där USA kan komma att reagera med importtullar.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

“Greenland‑momentet”

Macron har kallat de senaste händelserna kring den omdiskuterade USA‑visionen om att köpa eller utöka inflytandet över Grönland för ett “Greenland‑moment” – ett tillfälle för EU att inse behovet av strategiskt försvar.

Han betonar att Europa måste bli mer motståndskraftiga mot både USA och Kina.

– Vi har den kinesiska tsunamin i handelsfrågor, och vi har minut‑för‑minut instabilitet på den amerikanska sidan. Dessa två kriser utgör en djup chock för européer, säger Macron och uppmanar till en gemensam europeisk strategi för ekonomisk styrka.

EU‑ledare möts

Utöver att varna för framtida konflikter med USA vill Macron använda detta kritiska ögonblick till att driva igenom reformer inom EU för att göra unionen starkare globalt.

Han förespråkar att Europeiska unionen utnyttjar sitt gemensamma låneinstrument – något som inte alla medlemsländer ställer sig bakom.

Han betonar även införandet av en “Made in Europe”‑strategi som ska stärka europeisk tillverkning och konkurrenskraft.

Macron försöker få med sina EU‑kollegor inför det kommande toppmötet i Bryssel, där frågor om ekonomisk styrka, digitala regleringar, handelsrelationer och hur EU ska kunna stå starkt gentemot både USA och Kina står på dagordningen.

LÄS MER: Två möbelkedjor i konkurs – bland de största i Norden

Foto: Nato

Text: Redaktionen


”Förkrossande nederlag” hotar Trump

2026 02 09

En ny rädsla har uppstått inom Donald Trumps republikanska parti.

Sedan valet 2024 har republikanerna haft majoritet i både representanthuset och senaten.

Men inför höstens mellanårsval ser situationen ut att förändras.

– Hittills har representanthuset förväntats tillfalla demokraterna i nästa mellanårsval, men republikanerna har ansetts vara vinnaren av senaten, uppger finska Iltalehti.

På väg att ändras

Men nu ser det ut att förändras.

– Enligt opinionsundersökningar skulle republikanerna inte bara förlora delstater som tidigare ansågs klara, utan också de "röda delstaterna" som de senaste åren lutat åt republikanerna, såsom Alaska, Iowa och Ohio, uppger tidningen med hänvisning till amerikanska Axios.

– USA:s president Donald Trump kan trots allt möta ett verkligt förkrossande nederlag i november.

Andra toner

Inom det republikanska partiet hörs nu andra toner.

Och de är inte lika segervissa som tidigare.

– För ett år sedan skulle jag ha sagt att segern i senaten var nästan säker. Idag måste jag säga att det är mycket mer osäkert, uppger en republikansk tjänsteman till Axios.

LÄS MER: ”Jag har rätt om allt” – Trumps nya superprognos

”Jordbävning”

Det faktum att representanthuset väntas tillfalla det demokratiska partiet har beskrivits som problematiskt för Donald Trump.

Om även senaten skulle få demokratisk majoritet är det betydligt värre.

– Kongressen stiftar lagar, så en demokratkontrollerad kammare kan i praktiken blockera alla förändringar som Trump driver igenom, uppger Iltalehti.

– Ett nederlag i representanthuset skulle vara dåligt för Trump, men Axios beskriver en situation där senaten också skulle falla under demokraternas kontroll som ”en ren jordbävning".

Trumps ord

Donald Trump har själv målat upp ett möjligt nederlag i mellanårsvalet med dystra ord.

– Om vi förlorar mellanårsvalen kommer vi att förlora så många saker vi pratar om, så många medel vi pratar om, så många skattesänkningar som vi pratar om, och det skulle leda till mycket dåliga saker, säger Trump.

Presidenten fruktar också för risken att ställas inför riksrätt om demokraterna får ökat inflytande.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


09feb26

Mikael försvunnen – polisen går ut med bild

2026 02 09

Mikael från Borås har rapporterats försvunnen.

Mannen har inte setts sedan han lämnade sitt hem i söndags.

Nu går polisen ut med en efterlysning.

– Mikael ska ha lämnat sitt hem i Viskafors under söndagseftermiddagen. Han tros ha lämnat till fots och ska vid tillfället troligen haft med sig campingutrustning, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på Mikael. Det handlar om följande:

- Han tros ha på sig en mossgrön dunjacka i märke J-Lindeberg och gröna sneakers

- Campingutrustningen uppges bestå av ett militärfärgat tält, grönt liggunderlag och en svart campingryggsäck

Polisen har också publicerat en bild på mannen.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Det finns i nuläget ingen misstanke om brott, uppger polisen.

Den som sett Mikael eller har information som kan leda till att han hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Bedöms läget vara akut hör du av dig till 112, skriver polisen.

SE BILDEN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Misstänkt brandattack

Under måndagen har polisen också larmats om en brand i en lägenhet i stadsdelen Adolfsberg i Helsingborg.

Polis, räddningstjänst och ambulans har larmats till platsen.

Flera personer har förts till sjukhus, rapporterar Expressen. Enligt uppgift rör det sig om en misstänkt brandattack.

– Någonting har slängts in genom brevinkastet, säger polisens talesperson Leif Fransson till tidningen.

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre” 

Rysk region massevakuerar 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen