8 februari 2026

JUST NU: Orbán till rasande angrepp – ”Är Ungerns fiende”

2026 02 08

Viktor Orbán angriper ett grannland.

I april är det parlamentsval i Ungern, och premiärminister Viktor Orbán ligger efter i opinionsmätningar.

Orbán försöker vända trenden genom en fortsatt hård retorik mot övriga Europa.

Nu pekar premiärministern ut ett land som ”Ungerns fiende”.

”En fiende till Ungern”

Viktor Orbán säger att grannlandet Ukraina, som befinner sig i fullt krig med Ryssland, är Ungerns fiende, rapporterar Kyiv Independent.

Vid ett möte i den ungerska staden Szombathely går Orbán till angrepp mot Ukraina för att landet har krävt att EU slutar importera billig rysk energi.

– Den som säger detta är en fiende till Ungern, så Ukraina är vår fiende, säger Viktor Orbán, enligt tidningen, som hänvisar till ungerska lokala medier.

EU har kommit överens om att köp av rysk gas ska förbjudas senast 2027.

Detta har skapat stor ilska i både Ungern och Slovakien, som fortfarande är beroende av rysk gas.

Länderna har överklagat beslutet till EU-domstolen.

Samtidigt fortsätter Orbán sina angrepp mot Ukraina – och menar att landet aldrig bör få bli medlem i EU.

LÄS OCKSÅ: Putin gör som Hitler - skrämmande uppgifter från Ryssland

”Drar in oss i krig”

Den ungerske premiärministern säger sig förvisso vara för ett samarbete med grannlandet Ukraina, trots att han samtidigt pekar ut landet som ”fiende”.

Men ett ukrainskt EU-medlemskap kan aldrig accepteras, menar han.

Det skulle leda till att Ungern dras in i ett krig, hävdar Orbán.

– Ungrare borde inte vilja ha militärt eller ekonomiskt samarbete med ukrainare, eftersom de drar in oss i krig, säger Ungerns premiärminister, enligt tidningen.

Viktor Orbán har pekats ut som den mest Putinvänlige ledaren inom EU.

Han har länge motsatt sig EU:s ansträngningar för att minska beroendet och inköpen av rysk energi, som fortfarande ligger på en hög nivå i vissa avseenden. EU är bland annat den största köpare av rysk pipelinegas och flytande naturgas.

Opinionsmätningar är bara ”propaganda”

Orbán har även ofta försökt sätta käppar i hjulen när EU har velat inför sanktioner mot Ryssland och stöd till Ukraina. EU har dock hittat vägar runt det ungerska motståndet.

Om två månader är det alltså val i Ungern, och Viktor Orbán ligger under mot oppositionsledaren Peter Magyar.

Orbán avfärdar dock opinionsmätningarna och beskriver dem som ”propaganda”, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: USA och Ukraina överens - "helvetisk plan" ska tvinga Ryssland att kapitulera

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

Coop går ut med varning till kunder

2026 02 08

Coop tvingas nu varna kunderna.

Under den senaste tiden har flera myndigheter och företag gått ut med bedrägerivarningar.

Tidigare i veckan varnade exempelvis Biltema för bedrägeriförsök.

Nu är det Coops tur att skicka ut ett sådant meddelande till kunderna med anledning av bluffannonser som dyker upp på sociala medier.

Facebook och instagram

Enligt matjätten dyker bluffannonser upp på bland annat facebook och instagram där det står att användare kan vinna tävlingar.

– Det cirkulerar annonser med tävlingar i sociala medier (Facebook och Instagram), där man påstås kunna vinna bland annat Coop-presentkort, varnar Coop.

“Klicka inte”

Bedragarna i fråga hoppas kunna vagga in de tilltänkta offren i en falsk känsla av trygghet när de ser Coops varumärke.

Men den som klickar på länken ger bedragaren möjlighet att inleda sitt bedrägeri.

– Får du upp en sådan tävlingsannons ska du inte klicka på någon knapp/anmäla dig. Anmäl gärna bedrägeri eller bedrägeriförsök till polisen, fortsätter Coop.

Läs mer: Oväntad upptäckt i solceller – levererats till Sverige

Så blir du svårlurad

Under de senaste åren har bedrägerier i Sverige blivit ett allt större problem.

Brottslingar gör miljardvinster varje år – och det blir allt svårare för många att skydda sig.

Sveriges banker har därför lanserat initiativet “svårlurad” för att hjälpa svenskarna att bli bättre på att se igenom bedragarna.

Främsta tipsen

Här är de främsta tipsen från “svårlurad”.

- Lägg på om samtalet känns konstigt och agera inte på uppmaningar i oväntade sms.

- Använd inte din e-legitimation (exempelvis BankID) eller logga in med din säkerhetsdosa på någon annans uppmaning.

- Klicka inte på länkar i sms och ring inte okända telefonnummer på någon annans uppmaning.

- Banken ringer inte för att be dig logga in eller lämna ut personliga uppgifter.

Läs mer: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 07

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen