6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 06

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen


04feb26

Skarp varning till svenska folket – se upp för det här telefonsamtalet

2026 02 05

Varje år anmäls hundratusentals bedrägerier i Sverige.

Bluffmakarna fortsätter att terrorisera svenska medborgare.

Och nu har de fått ett nytt kort på handen. Med hjälp av generativ AI kan bedragarna förfalska röster och utge sig för att vara någon du känner.

När barnet eller kollegan ringer på en måndagskväll kan det vara en bedragare bakom luren.

Investeringsprofilen och grundaren av företaget Börshajen, Andra Farhad, pekar ut den nya bedrägerimetoden som det största ekonomiska hotet mot hushållen.

– Den största ekonomiska risken för svenska hushåll 2026 ringer upp dig en vanlig torsdagskväll, låter exakt som ditt barn i panik och ber om hjälp. Men bakom rösten finns varken blodsband eller nöd – bara en algoritm och en bottenlös hunger efter dina livsbesparingar, skriver hon i SvD.

”Asymmetrisk krigföring”

Andra Farhad konstaterar att bedrägerimetoden är enkel att använda. 

– Med dagens generativa AI krävs det bara tre sekunder av din röst, stulen från ett klipp på sociala medier, för att klona ditt tonläge, din dialekt och din andning. Det är asymmetrisk krigföring i sin renaste form: en ensam individ mot en global tech-armé, framhåller skribenten.

Enligt Farhad krävs fler och skärpta AI-regleringar från både Sverige och EU för att bekämpa bedrägeriformen.

Hon uppmanar även människor att i förväg komma överens om hur pengar får överföras, alltid ringa tillbaka via kända nummer och aldrig fatta ekonomiska beslut  i affekt.

LÄS MER: Biltema går ut med varning till kunder

TIPS: Så skyddar du dig mot AI-bedrägerier

- Var medveten. Det är viktigt att känna till att den här tekniken finns och att den kan användas för att göra väldigt trovärdiga förfalskningar.

- Var sunt misstänksam. Var särskilt uppmärksam på ovanliga och konstiga situationer. Inte minst om någon ber dig föra över pengar eller identifiera dig med ditt bank-id.

- Använd aldrig ditt bank-id på uppmaning av någon som ringt upp dig. Du kan inte veta vad det används för att godkänna, eller vem det är som egentligen ringer.

- Om du jobbar på ett företag – följ den policy som finns även om du tror att det är din chef som ringer. Föreslå att du ringer tillbaka till chefen – detta kallas att motringa.

Källa: Internetstiftelsen

LÄS OCKSÅ: Annika Strandhäll rasar – hotar med lagstiftning 

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen


5 februari 2026

Jättefartyg exploderar i Östersjön

2026 02 05

En explosion har inträffat på ett stort lastfartyg som var på väg från Belgien till Ryssland.

Det gigantiska containerfartyget var på väg genom Östersjön när en explosion inträffade i maskinutrymmet.

– I Finska viken, på väg mot Sankt Petersburg, inträffade en explosion på containerfartyget MSC Giada III med 22 besättningsmedlemmar ombord, rapporterar oberoende The Moscow Times.

– Fartyget var på väg från Antwerpen i Belgien.

Seglar under afrikansk flagg

Fartyget som var på väg till Ryssland seglar under Liberias flagg.

Explosionen inträffade under onsdagskvällen.

– Enligt Starboard Maritime Intelligence Service mottogs den sista signalen om containerfartygets position omkring halv åtta den 4 februari. Därefter försvann den från radarn, uppger tidningen.

Räddningsinsats

Explosionen utlöste en stor brand som härjade ombord i flera timmar innan den kunde släckas av tillskyndande räddningsfartyg.

– Räddningsfartyg och isbrytare anlände från Sankt Petersburg för att hjälpa besättningen, rapporterar tidningen.

– Containerfartyget har nu bogserats till hamnen i Sankt Petersburg. Inga skador på skrovet och inget bränsleläckage har registrerats.

Under torsdagsmorgonen ska det ha anlänt till den ryska hamnen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin ställer ultimatum till hela världen

Kaptenen från Ryssland

Fartygets besättning är primärt medborgare från asiatiska länder.

Men kaptenen är från Ryssland.

– Kaptenen på fartyget är rysk medborgare. Säkerhetsstyrkorna utreder nu orsaken till explosionen, rapporterar The Moscow Times.

Seglat från Marocko

Enligt spårningsdata lämnade det stora containerfartyget hamnen i Agadir i Marocko den 21 januari.

Efter ett stopp i Belgien, avseglade fartyget från hamnen i Antwerpen den 31 januari.

Ägare till fartyget är Liberian Sky Limits Shipping & Trading, uppger tidningen.

Ryska myndigheter har ännu inte gjort några officiella uttalanden om händelsen.

LÄS OCKSÅ: Jätten störtdyker på börsen – faller tvåsiffrigt 

Foto: D. Castellón

Text: Redaktionen