Tre ryska befälhavare dödade

2022 03 06

Nu kommer rapporter om att minst tre ryska chefer inom armén har dödats i strid.

Den ryska regimens armé bjuds på hårt motstånd av Ukrainas väpnade styrkor.

Allt fler döda

I takt med att Rysslands armédivisioner försöker pressa sig allt längre in i Ukraina ökar antalet dödsoffer undan för undan på båda sidor.

Närmare frontlinjen

Då det ryska anfallet bitvis inte gått lika bra som väntat har högre chefer inom ryska armén tagit sig längre fram mot frontlinjen för att få ökad insikt i anfallskriget mot Ukraina, rapporterar BBC News.

Dödad av krypskytt

Framstötningarna är långt ifrån riskfria och nu kommer underrättelseuppgifter från Väst om att vice chefen för 41:a Kombinerade Vapenarmén har dödats av en krypskytt.

Kombinerade vapenarméer är armédivisioner som utgörs av mer än en variant av stridsfunktion, till exempel en kombination av både fotsoldater, så kallat infanteri, och artilleri. Det kan även vara en kombination av artilleri och attackhelikoptrar. Artilleri är exempelvis granatvapen och kanoner.

Två andra chefer dödade

Dessutom skall en rysk divisionschef och en rysk regementschef har dödats i strider med Ukrainas väpnade styrkor.

– Armécheferna försöker implementera sin egen profil och betoning på stridsfältet men det leder i sin tur till att de utsätter sig själva för större risker, rapporterar BBC News säkerhetskorrespondent Gordon Corera.

Belägrar Mariupol

Ryssarna belägrar den ukrainska staden Mariupol, uppger CNN.

Stadens borgmästare säger att man är omringade av ryska styrkor och att folket är i desperat behov av militär hjälp och humanitära insatser.

34 invånare dödade

I nordöstra Ukraina har 34 personer ur allmänheten dödats av en rysk attack mot Kharkivregionen på bara 24 timmar, rapporterar BBC.

– [Ryssarna] försöker avsiktligt eliminera ukrainska folket eftersom de skjuter mot civila områden, säger Kharkivs borgmästare.

Ryssar avancerar mot Odesa

Ryska trupper uppges även närma sig Odesa som är landets tredje största stad med över 1 miljon invånare. Odesa ligger vid Svarta Havets nordvästra strand.

Arkivfoto: Ux gun resp Ukraine President Office

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Folk tror det är förbjudet att göra på flygplan – är fullt tillåtet

2025 05 09

Det vimlar av förbud och regler ombord på flygplan.

Inga kompromisser kan göras med säkerheten när folk ska transporteras i luften med en mil ned till marken.

Exempelvis har flera flygbolag, inklusive Ryanair, övervägt att förbjuda powerbanks efter att ett flygplan i Sydkorea drabbats av en våldsam brand strax före avgång.

En del regler handlar dock om själva upplevelsen ombord.

Bland annat diskuteras förbud mot att kunna fälla ned stolen och så sent som i vintras planerade det amerikanska flygbolaget Spirit Airlines att upprätta klädkoder för sina passagerare.

Avlivar myten

En sak som många tror är förbjudet, men som i själva verket är tillåtet, är att ta med egen mat ombord.

Det berättar flygvärdinnorna Sophie Moss och Mikkel Dammen för den norska tidningen Din Side.

– Många är inte medvetna om att det är tillåtet att ta med matsäck. Om du vill kan du spara lite pengar på det. Jag packar ofta wraps i aluminiumfolie så att jag kan slänga omslaget när jag är klar med att äta, säger Sophie Moss.

LÄS MER: Flygbolag inför klädkod – passagerare kan stoppas i dörren

Betalar i onödan

Enligt flygvärdinnorna är det dessutom många som lägger onödigt mycket pengar på att köpa vattenflaskor efter säkerhetskontrollen, eftersom det inte är tillåtet att ta med sig mer än 100 milliliter vätska.

Men då tänker man inte tillräckligt långt.

– Det finns vattenstationer på de flesta flygplatser. Så ta med en tom vattenflaska och spara pengar, säger Mikkel Dammen.

Kan bli en dyr flaska

Det sistnämnda rådet kan dock bli dyrköpt. Åker du till exempel med Ryanair måste flaskan få plats i ditt handbagage. Sticker vattenflaskan ut riskerar väskan att bli för stor och du kan drabbas av höga böter.

Det fick journalisten Ruby Flanagan erfara när hon flög hem från Dublin med just Ryanair.

– Jag har hört talas om några galna Ryanairavgifter under mina år, men det här är den absolut värsta, sade konsumenträttsexperten Martyn James till Mirror efteråt.

LÄS MER: Skarp kritik mot petig regel hos Ryanair – Experten: “Värsta jag hört”

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen