05 aug 26

“Dramatiskt” prisbesked om Willys – “märks direkt vid hyllan”

2026 02 04

Matpriserna ökade visserligen totalt enbart med 0,1 procent i Sverige under årets första månad.

Men det är en missvisande siffra, menar oberoende Matpriskollen.

Genomsnittet “döljer dramatiska prishöjningar på enskilda vardagsvaror”, framhåller organisationen i en ny granskning.

– Det handlar om prishöjningar som konsumenten märker direkt vid hyllan. Det är oroande att så många artiklar blivit så mycket dyrare, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i en kommentar.

Willys höjer mest av alla

I Matpriskollens tidigare stora granskningar har Willys återkommande pekats ut som den billigaste matkedjan.

Det som händer nu beskrivs därför som oväntat. Willys är nämligen den kedja som står för de största höjningarna, samtidigt som många kedjor pressar priser för att locka kunder.

Ett exempel på varor som höjts "under ytan" är Bob aprikosmarmelad refill som höjts med 35 procent hos lågprisjätten. 

– Tvärs emot detta ser vi att Willys, som traditionellt ska vara prisledande inom lågpris, är den kedja som höjt sina priser mest under januari med en ökning på 0,6 procent. En del av detta tillskrivs att man nu slutat med de extremt låga priserna på PRO-kassens varor. Även ICA Maxi-butiker har höjt tillbaka sina "PRO-priser", framhäver Matpriskollen.

LÄS MER: Biltema går ut med varning till kunder

Näst värst under året

Sett över de senaste tolv månader ligger Willys prisökning på 2,4 procent. Enbart Coop med 2,7 procent har höjt mer under samma period. 

Men den dramatiska ökningen “under ytan” på enskilda varor och kända märken pågår hos mer eller mindre alla kedjor. Till exempel har City Gross höjt priset på Abba finkornig rom med 14 procent, Coop har höjt Felix klassiska köttbullar med 13 procent och Ica Kvantum har höjt priset på Ekströms blåbärssoppa med 21 procent.

– Trots en lugn totalsiffra så prisändrades 19 procent av artiklarna uppåt under månaden, medan 27 procent prissänktes och 54 procent är oförändrade i alla undersökta butiker, säger Ulf Mazur.

Tidigare i januari gick Stora Coop ut med att man sänker priset på tusentals varor.

– Prissänkningar är kostsamma då dom direkt sänker lönsamheten, men om kunderna sviker har man inget annat val. Under 2025 genomförde till exempel City Gross också två stora prissänkningar, vilka enligt dem själva fått mycket bra effekt. Nu hoppas vi att Stora Coops effekt blir lika bra.

Prisförändring under januari 2026

Kedja Prisförändring %
Willys 0,6 %
City Gross 0,3 %
Hemköp 0,2 %
ICA Supermarket 0,2 %
ICA Kvantum 0,2 %
ICA Maxi 0,0 %
Coop 0,1 %
Stora Coop −0,4 %

Prisförändring senaste 12 månaderna

Kedja Prisförändring %
Coop 2,7 %
Willys 2,4 %
Hemköp 2,0 %
Stora Coop 1,9 %
ICA Supermarket 1,5 %
ICA Maxi 1,4 %
ICA Kvantum 1,1 %
City Gross −0,3 %

Källa: Matpriskollen

LÄS MER: Bekräftat: Bilister får betala mer – ”i synnerhet i storstäderna”

Foto: Willys/Axfood

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen