Nytt krig på väg att bryta ut – passagerarflyg ställs in
2026 02 03
Ett nytt krig befaras vara på väg att bryta ut i världen.
Medan striderna rasar i Ukraina och vapenvilan i Gaza hänger på en skör tråd riktas nu blickarna mot ett nytt potentiellt krig i en annan del av världen.
Det är Etiopien som är på väg att återigen kastas in i en konflikt, rapporterar flera medier.
Under de senaste dagarna har sammandrabbningar i brutit ut i norra Tigrayregionen och Etiopien riskerar nu ett nytt inbördeskrig – samtidigt som spänningarna med grannlandet Eritrea också ökar och bidrar till oron.
– Passagerarflyg mellan Etiopiens huvudstad Addis Abeba och städer i norra Tigrayregionen har ställts in på grund av rädsla för att konflikten ska återuppstå, rapporterar BBC.
Fredsavtal hänger löst
Tigray ligger i norra Etiopien på gränsen till Eritrea. Mellan 2020 och 2022 pågick strider mellan miliser i regionen och landets centralregering. Omkring 600 000 människor tros ha förlorat livet innan ett fredsavtal nåddes 2022.
Det avtalet är nu på väg att kollapsa, skriver BBC.
– Det finns rapporter om sammandrabbningar mellan den federala armén och Tigray-soldater i Mai Degusha, ett omtvistat område i Tselemti-distriktet i västra Tigray, uppger kanalen.
"Förbereder sig aktivt" på krig
Så sent som i höstas uppgav den etiopiska regeringen att Eritrea “aktivt förbereder” sig för att gå in i en väpnad konflikt med Etiopien.
I ett brev från landets utrikesdepartement till FN anklagades Eritrea för att samarbeta med en “hårdför oppositionsfraktion i förberedelserna inför ett krig”, uppgav AFP vid tillfället.
Det varnas för att samarbetet mellan den eritreanska regeringen och Tigrays People’s Liberation Front, TPLF, som dominerade politiken i Etiopien i 30 år och som numera är förbjuden, fördjupas.
LÄS MER: ”Som 1936” – Ukrainas utrikesminister tror inte sina öron
Påtaglig risk
Spänningarna mellan Etiopien och Eritrea har varit ansträngda under lång tid.
När Eritrea införlivades i Etiopien 1962 utbröt ett trettio år långt självständighetskrig som avslutades 1993. Fem år senare bröt ett gränskrig ut igen med tiotusentals dödsoffer.
Trots ett fredsavtal år 2000 förblev relationen spänd i nästan två decennier. 2018 slöts en historisk fred, och Etiopiens premiärminister Abiy Ahmed fick Nobels fredspris för sin roll, men efter Tigraykriget 2020–2022, där Eritrea deltog, har spänningarna ökat på nytt. Idag råder ingen öppen konflikt, men gränsen är militariserad och risken för ett nytt krig är påtaglig.
LÄS OCKSÅ: USA har attackerat
Arkivfoto: J. Rosolino
Text: Redaktionen


