Ebba Busch öppnar för kärnvapen
2026-01-30
Ebba Busch (KD) öppnar för ett europeiskt kärnvapenprogram.
Rysslands hot mot väst och USA:s distansering från europeiska allierade har satt försvars- och säkerhetspolitiken högst upp på agendan.
Nu meddelaren KD-ledaren Ebba Busch att hon öppnar för stöd till ett europeiskt kärnvapenprogram.
”Egen avskräckningsförmåga”
Det råder allt större tvivel kring huruvida USA är villigt att försvara Europa.
Därför har frågan om Europas kärnvapenförsvar blivit allt mer aktuell.
Ebba Busch säger att KD anser att Sverige skulle kunna stödja utvecklingen av ett europeiskt kärnvapenprogram, vilket även Ulf Kristersson (M) har varit inne på tidigare.
Det är i grunden en fråga om att kunna försvara sig i en allt mer osäker värld, enligt Busch.
– Vi behöver stärka det europeiska försvarsbenet, och det handlar ju om att vi har tillräckligt mycket av egen avskräckningsförmåga, säger Ebba Busch till SVT.
LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Stort besked för Swish - "Tydligt kvitto"
Kärnvapen i Sverige ”inte realistiskt”
Exakt hur ett svenskt stöd till ett europeiskt kärnvapenprogram skulle kunna se ut, är i dagsläget oklart.
En extra känslig fråga är huruvida kärnvapen kan komma att placeras ut i Sverige.
Men Ebba Busch menar att det sannolikt inte kommer att bli aktuellt.
– Jag är realist och jag ser inte att det är realistiskt att Sverige ska placera kärnvapen på svensk mark, säger Busch till kanalen.
Busch och KD vill istället se ett starkare europeiskt kärnvapenparaply som är baserat på Frankrikes och Storbritanniens kärnvapenkapacitet. Dessa är de enda länderna i Västeuropa som har kärnvapen i dagsläget.
Får stöd av Andersson – om energiöverenskommelse
Ebba Busch har varit i ropet den senaste veckan, och medverkade på torsdagen i SVT-programmet ”30 minuter”.
Förutom kärnvapenfrågan diskuterade hon bland annat den uteblivna energiöverenskommelsen, och kritiserade två av de andra Tidöpartierna, M och SD, som satte stopp för överenskommelsen.
På fredagen fick hon stöd av Magdalena Andersson (S), som håller med om Busch beskrivning.
– Det är uppenbart att det är för svagt ledarskap i Rosenbad för att ens försöka nå en energiöverenskommelse, säger Magdalena Andersson, enligt Aftonbladet.
– Om jag blir statsminister så kommer jag att bjuda in alla riksdagens åtta partier till nya energisamtal med syfte att nå en så bred överenskommelse som möjligt. Jag bedömer att det skulle vara fullt möjligt att nå en bred energiöverenskommelse, tillägger S-ledaren, enligt tidningen.
LÄS OCKSÅ: Amerikanskt företag har träffats av rysk missil
Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet
Text: Redaktionen


