Unik siffra i opinionen – aldrig hänt någonsin
2026 01 28
På onsdagen markeras en historisk opinionsmätning i Sverige.
Mindre än åtta månader återstår till nästa riksdagsval.
Då tvingas Liberalerna till ny skräckläsning.
I en färsk mätning från Indikator hamnar partiet i historiskt låga 1,4 procent, rapporterar SR.
En helt unik siffra.
Aldrig förr, i någon mätning hos något mätinstitut, har ett etablerat riksdagsparti haft så lågt stöd.
– I de sammanställningar som finns bland historiska mätningar har jag i alla fall inte kunnat hitta någon siffra som är lägre. Det är katastrofsiffror för Liberalerna, säger Per Oleskog Tryggvason, opinionschef, till radion.
"Krisen uppstod inte idag"
Liberalerna har under en längre tid haft uppförsbacke i opinionen. Den nya bottennoteringen är statistiskt säkerställd, enligt Indikator.
– Det här är inte en kris som uppstod idag utan en kris som partiet har dragits med under lång tid. Vi har ett stort jobb framför oss, vi behöver bli mindre ängsliga och mer tydliga om vad vi vill, sade L-ledaren Simona Mohamsson på en pressträff tidigare i januari, enligt Aftonbladet.
Då hade precis Varians väljarbarometer visat ett stöd på 1,8 procent för Liberalerna.
– Vi har ett stort jobb framför oss, konstaterade partiledaren.
ANDRA LÄSER: Husbilsjätte i konkurs – omsatte en halv miljard
Även KD under spärren
Enligt Per Oleskog Tryggvason finns det flera faktorer till Liberalernas kräftgång, men en förklaring som sticker ut extra.
– Den här månaden har präglats av mycket osäkerhet runtom i världen med mycket fokus på regeringen och framför allt på statsminister Kristersson. Det gynnar inte Liberalerna.
I samma mätning sjunker Miljöpartiet med 1,7 procent, men håller sig över spärren. Centerpartiet som tidigare låg under riksdagsspärren klättrar upp till 5,3 procent.
Kristdemokraterna hade dock åkt ut om det vore val idag, med siffran 3,9 procent.
Hela mätningen
Nedan ser du mätningen i sin helhet. I den högra stapeln anges förändringen jämfört med Indikators mätning från december.
Foto: Sveriges Riksdag
Text: Redaktionen


