Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen


19 sep 2026

Alla svenskar ska byta ut sina körkort

2026 09 19

De gamla körkorten, som vi är vana vid att se dem, är snart ett minne blott.

Det har länge varit oklart för många svenska bilister om det gamla körkortet faktiskt kommer behöva bytas ut.

Nu bekräftar Transportstyrelsen att de äldre körkorten ska fasas ut och ersättas av den nya modellen.

Besked från Transportstyrelsen

För många svenska bilister har frågan varit vad som egentligen gäller för det gamla körkortet.

Måste det bytas ut bara för att Transportstyrelsen har tagit fram en ny version – eller kan det gamla kortet fortsätta användas?

Nu är beskedet tydligt - de gamla körkorten ska successivt bort, utan undantag.

– Det arbetet pågår just nu, säger Ted Snölilja, utredare på Transportstyrelsen, till Carup.

Transportstyrelsen började tillverka den nya versionen i början av 2025. Sedan dess får alla körkort som tillverkas i Sverige det nya utseendet.

Nyheten om att ett digitalt körkort snart ska införas  i Europa har gjort förvirringen ännu större. Med det digitala körkortet kommer det inte längre finnas krav på att även ha plastkortet, men för de som vill behålla det traditionella kortet, kommer det behöva ersättas av den nya versionen.

Alla ska ha nya kortet

Men övergången sker inte genom att alla svenska bilister samtidigt måste skicka in sina gamla körkort. När körkortet löper ut och ska förnyas kommer det gamla kortet att ersättas av den nya versionen.

– Körkorten fortsätter vara giltiga i enlighet med de utgångsdatum som står på körkortet. De gamla körkorten fasas ut successivt i samband med körkortsförnyelser, säger Peter Andersson, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen.

Det nya körkortet har tagits fram med flera nya säkerhetsdetaljer.

Bland annat finns hologram och UV-teknik som ska göra kortet svårare att förfalska och enklare att kontrollera.

Transportstyrelsen beskriver förändringen som en del av ett löpande säkerhetsarbete.

Nästan 1,5 miljoner har bytt

Övergången är redan i full gång. Omkring 1,48 miljoner svenska körkort redan bytts ut till den nya versionen.

Och utvecklingen fortsätter varje gång ett körkort ska förnyas.

Snart träder även det digitala körkortet i kraft.

Den nya modellen gäller dessutom inte bara för vanliga svenska körkort. Förändringen omfattar även flera andra typer av behörighets- och förarbevis.

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen

 

20 september 2026

Åskoväder drar in över Sverige

2026 09 20

Ett riktigt busväder drar över Sverige.

Under lördagen gick SMHI ut med en varning för hårda vindar i delar av södra Sverige. Kombinerat med kraftigt regn drar det området vidare mot de norra delarna av landet under söndagen.

Istället drar nu ett nytt oväder in över Sveriges södra halva.

– Under dagen rör sig en front med regn sakta norrut över norra Norrland, uppger SMHI.

– I övriga landet finns utrymme för sol, men över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen, lokalt kan det vara inslag av åska. Fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma.

Vädret vänder

Under inledningen av nästa vecka väntas torrare väder. Lågtrycksområdet som dominerat väderkartan över Sverige drar österut. Istället drar en högtrycksrygg in.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, uppger vädermyndigheten.  

– Under tisdagen ligger högtrycksryggen kvar, men naggas i kanten över norra Sverige av ett frontsystem som rör sig upp på Norska Havet, men leder troligen mest till ökad molnighet.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna

Varmare temperaturer

Längre fram i veckan väntas nya lågtryck ta sikte på Sverige. Det kan göra att varmare luftmassor sveper in söderifrån, men samtidigt kan större molnområde med regn också följa.

Framåt nästa helg står väderläget och väger.

– Kampen mellan högtryck och lågtryck fortsätter in under veckoslutet, uppger SMHI.

– Fortsatt ser det ut som att det kommer vara för årstiden varm luft på grund av sydvindar som bildas i samverkan mellan lågtryck och högtryck, men om det blir mest uppehåll eller mest regn för Sveriges del är ännu för tidigt att sia om.

Under söndag och måndag har SMHI utfärdat gula varningar för Skagerak, Kattegatt och stora delar av Östersjön. Under måndagen tas varningen bort i de norra delarna, men ligger kvar i de södra kustdelarna av Östersjön.

LÄS MER: Bank-ID går ut med varning till användare

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen