22 januari 2026

”Ryssland vet” – oroväckande utveckling i Arktis

2026 01 23

Den arktiska regionen har hamnat i världens blickfång den senaste tiden.

Anledningen är Donald Trumps skarpa krav på att Grönland ska underställas USA.

Men nu kommer ett larm om en annan oroväckande utveckling i de nordliga vattnen.

– Det är chockerande hur snabbt det går. Vi visste att det här skulle hända förr eller senare, men när jag såg det nu var det verkligen ”jäklar, en till milstolpe har passerats”, säger Céline Heuzé, klimatolog vid Göteborgs universitet, till DN.

Aldrig hänt innan

Det handlar om utvecklingen för isarna i Arktis.

Det har hänt att Barents hav utanför Norge varit fritt från is över vintern, men nu är också Karahavet norr om Ryssland isfritt.

Det är första gången som båda haven har observerats utan is under vintermånaderna.

Öppnar för Ryssland

De uteblivna isarna öppnar möjligheter för att göra ekonomiska vinster i regionen.

Det kan handla om att borra efter olja eller nya möjligheter för fartygstransporter.

– Just nu är det väldigt oregelbundet var och hur länge det blir isfritt. Men Ryssland vet redan att sommarisen i princip är borta från deras kontinentalsockel, vilket har ökat deras ekonomiska aktivitet där, säger Cèline Heuzé.

Läs mer: UPPGIFTER: ”Fantastiskt” – så ser Grönlandsavtalet ut

Många är intresserade

De smältande isarna öppnar upp för många intressenter.

Men det ökar också risken för militära konfrontationer i regionen som i nuläget är uppdelad i två delar.

Den ena kontrolleras främst av Ryssland och den andra av Natoländerna.

– Säkerhetsläget i Arktis försämras och spänningarna ökar till följd av konfrontation mellan Ryssland och väst, säger Finlands representant i Arktiska rådet, Harri Mikkola, rapporterar Yle.

Efter Kalla kriget

Efter slutet på Kalla kriget blev Arktis en länk mellan Ryssland och väst.

Samarbete kring biologisk mångfald, klimat och skydd av ursprungsbefolkningens rättigheter drevs av Arktiska rådet.

– Under en tid samarbetade man också kring säkerhet, rapporterar CNN.

Men sedan Rysslands krig mot Ukraina har relationen försämrats radikalt och därmed också säkerhetsläget i regionen.

Läs mer: Skatteverket varnar svenskarna – “Radera mejlet”

Foto: A. Spratt

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 26

”Ovärdigt” – Morgan Johansson (S) rasar mot tre ministrar

2026 09 29

Tre moderata ministrar riktar kritik mot Magdalena Anderssons (S) uttalande i en intervju med Politico.

I intervjun kritiserar Andersson regeringen Kristersson för att ha fokuserat för mycket på Östersjöområdet och ägnat för lite uppmärksamhet åt det ”globala syd”, där S-ledaren anser att Europa behöver fler allierade.

– Jag tycker att de har haft en ganska låg profil i internationella frågor. De har också varit tydliga med att deras utrikespolitiska strategi är att arbeta mer i Baltikum och inte lägga så mycket tid och kraft på resten av världen. Jag tycker att det är ett misstag, säger Andersson till tidningen.

”Skapar otydlighet”

Uttalandet kritiseras av utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M), försvarsminister Pål Jonson (M) och justitieminister Gunnar Strömmer (M). I en debattartikel anklagar de Andersson för att skapa otydlighet om inriktningen för Sveriges utrikespolitik.

– Magdalena Andersson skapar nu otydlighet om vad Sveriges säkerhetspolitiska inriktning är. Det är tyvärr inte första gången, skriver ministrarna i Aftonbladet.

Vidare varnar M-politikerna för Socialdemokraternas utrikespolitik.

– I oroliga tider är det inte läge för ett oprövat vänsterexperiment. Sverige behöver en regering som kan hålla kursen i utrikes- och säkerhetspolitiken och fortsätta prioritera Sverige och svenska folkets säkerhet.

Läs mer: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen 

Svaret: ”Ovärdigt”

Kritiken från M får Morgan Johansson (S) att reagera kraftfullt.

– Det är ovärdigt, skriver Johansson på X.

Johansson, som är Socialdemokraternas utrikespolitiska talesperson, kritiserar Moderaterna för att ägna sig åt politiskt spel efter valet.

– Valet är över, statsministern har avgått och Sverige har en övergångsregering. Då försöker utrikes-, justitie- och försvarsministern sprida osäkerhet om Sveriges framtida säkerhetspolitik genom osakliga påhopp på Socialdemokraterna.

Läs också: Lavrov ger Turkiet grönt ljus 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen