6 juli 2026

Sverige svarar Trump – uppmärksammas i Danmark

2026 01 19

På måndagsmorgonen meddelade USA:s president Donald Trump att “nu är det dags”.

Presidenten syftade på ett amerikanskt förvärv av Grönland efter att Danmark, enligt Trump, misslyckats med att få bort det ryska hotet från området.

Utspelet kom två dagar efter att Trump sagt att han inför strafftullar mot åtta länder, däribland Sverige, till dess att USA får köpa ön.

Nu svarar Sverige via statsminister Ulf Kristersson (M).

– Vi låter oss inte utpressas, framhåller Kristersson på X under måndagsmorgonen.

Uppmärksammas i Danmark

Ulf Kristerssons uttalande har bland annat uppmärksammats i dansk media på morgonen. I sin kommentar framhåller statsministern att Sverige fortsatt kommer att stå vid Danmarks sida i frågan.

– Bara Danmark och Grönland bestämmer i frågor som rör Danmark och Grönland. Jag kommer alltid att stå upp för mitt land, och för våra allierade grannar. EU kommer att stå stadigt.

"Kan gå från dåligt till värre"

Igår medverkade Danmarks statsminister Mette Frederiksen i en intervju med TV2 om USA:s upptrappade retorik kring att ta över Grönland.

Hon upprepade då att “det svåraste delen ligger tyvärr fortfarande framför oss”.

– Vi kommer nog att klara det här. Men jag vet inte vad som möter oss på vägen, säger Mette Fredriksen.

LÄS MER: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Hans Engell, politisk kommentator och tidigare försvarsminister i Danmark, gör en mörk tolkning av Frederiksens uttalande.

Han beskriver statsministerns besked som en “dyster prognos”, rapporterar Dagbladet.

– Hon konstaterar att vi inte är förbi det värsta än. Det kan gå från dåligt till värre, säger Hans Engell.

"Hans vanliga nonsens"

I Trumps senaste uttalande hävdar han att Nato för 20 år sedan krävde att Danmark skulle hantera det ryska hotet kring Grönland.

Rent nonsens, enligt Peter Viggo Jacobsen, docent vid danska Försvarsakademin.

Det har inte funnits något hot från Ryssland mot Grönland på 20 år, och USA har inte lagt till en enda hundspann till basen på Grönland, så det är hans vanliga nonsens. Det är svårt att arbeta med det påståendet, för det stämmer inte, säger han till TV2.

LÄS MER: Uppgifter: USA på väg att ”kollapsa”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen