FÖRSLAG: Jättereform av tandvården – kan bli mycket billigare
2026 01 16
En stor reform av tandvården föreslås.
Tandvården ingår inte i den allmänna sjukvården, och att gå till tandläkaren kan vara väldigt dyrt.
Nu föreslås en radikal förändring.
Vill se stor reform
Tandvården bör bli en del av den allmänna sjukvården, både professionellt och ekonomiskt.
Det menar Håkan Mörnstad, professor emeritus i oral patologi och oral medicin, i en debattartikel i SvD.
Det finns historiska skäl till att tandvården har skiljts från sjukvården, förklarar han.
– Men det är dags att inse att munnen är en del av kroppen; munsjukdomar kan ge allmänna sjukdomar, och allmänna sjukdomar kan ge munsjukdomar. Allt hänger ihop, skriver Håkan Mörnstad i debattartikeln.
Genom att bli en del av den allmänna sjukvården kan tandvården bli bättre, effektivare – och betydligt billigare för patienten, menar han.
LÄS OCKSÅ: Coop-butik lägger ner
Kan bli mycket billigare
En gemensam allmän grundutbildning för läkare och tandläkare är tänkbar.
Tandvården kan också bli billigare och mer effektiv genom att tandhygienister tar över en större del av jobbet.
– Redan nu sköter de behandling av tandköttssjukdomarna med framgång, och de skulle mycket väl kunna handha även okomplicerad reparativ vård, anser Håkan Mörnstad, och understryker att bättre teknik också kommer att hjälpa tandhygienisterna på traven.
Idag är tandvården en kommersiell och i många hänseenden osund marknad, och patienterna får betala dyra pengar för att få sina tänder lagade.
Men om tandvården inordnas under den allmänna sjukvården så kan man ändra på det, menar han.
– Mycket av den osunda marknaden skulle kunna minska om man liksom inom sjukvården betalade en patientavgift, med högkostnadsskydd, per besök, skriver Håkan Mörnstad i debattartikeln.
Har blivit billigare för vissa
Från och med årsskiftet har kostnaderna för tandvård sänkts för äldre, vilket SVT har rapporterat.
Alla som fyllt 67 år behöver bara stå för 10 procent av priset på utvalda behandlingar, exempelvis lagning av hål, behandling av tandlossning och implantat i framtänder.
Många andra vanliga åtgärder omfattas dock inte av det nya stödet, enligt kanalen.
Regeringen har dessutom tagit bort den avgiftsfria tandvården för 20- till 23-åringar, som istället får ett tandvårdsbidrag på 600 kronor per år.
LÄS OCKSÅ: Riksbanken övertygade om 2026: efterlängtat besked för hushållen
Foto: caroline lm
Text: Redaktionen


